Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +Q.95
source date: [750 November] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Dei omnipotentis nomine salvatori. Regnante domno nostro Astolf viro excellentissimo rege, anno filicissimi regni eius secundo, mense novembrio, per indictione quarta; feliciter. Ideo per hanc pagina membrani ego Petronaci, qui Flavipert, presbitero dicor, a presenti die do, duno, trado et offero pro anime mee remedium Deo et tibi ecclesie beatissime Sancte Agathe Christi marthire a me fundata in proprio terreturio meo, qui mihi a bone memorie Peretheo filio quondam Romuald in previterato meo per donationis paginam et accepto launigild atvinet, quamvis modicum, id est: primis omnium offero et confirmo locus ipso fundaminto ubi ipse ecclesia sita es, cum curte, orto, monastheriolo, cum omni iure instructu instrumintoque suo intrinsico, cum mobile vel inmovile, seo et terrula quem postea de atquisito vel conparatione seo de offertas quod mihi dominus Deus postea ad ipsa ecclesia sua munerare et dare dignatus est, vel quidquid a ius meum pertenit, omnia in integrum ab hodierna die in te sancta Dei ecclesia pro salute et redemtione anime mee tuoque monastherio, ubi spem meam posui Deo serbiendo, trado et offero in perpetuum firmiter possedendum, quod antea dum aduc non esset paratum minime actum fuerat; unde volo et decerno ut si aduc, iovante eterno Domino, meritum fuero aliquantulum lavorare vel atquirere quolivet res, ut post meo obitum in gremio ipsius ecclesie et monastherio sit potestatem pro alimoniis pauperum et susceptio peregrinorum vel pro missa mea, in qua viro Dei ecclesia et monastherio vel in hanc dotes previdei et elegi atque confirmo ego qui supra Petronaci presbiter te dilectissimum Auripert presbitero germano meo, cuius fidem et puritatem et bona conversationem cognubi avire, ut tu post meo ovitum sit firmus et staviles in loco meo semper firmus heres in ipsa ecclesia et monastherio lavorando, gubernando, officium et mandatum dei ibidem peragendo et post te similiter ordinationem digna faciendo, quod nobis ad aumentum proficiat anime, ut nullus homo in vita tua tibi superpunatur. Et si quis de fratres nostros germanos aut nepute nostro venire volueret et introire tunso capite cum obidientia et umilitate, caste vivendo et mundo corde lavorando, officium et mandatum dei peragendo, prope regule ordine obidiendo voci tue, sicut abbati suo oporte ovedire, in ipso monastherio licentiam abeas introire et tu recipias eum vivendo in una congregationem, ut superius legitur; et nulla fimina infra ipsa clausura nec in ipso monastherio audeat avitare; et si quis de monaci, vel qui presul fueret in tempore in ipsa ecclesia, si et presumeret reciperet quolivet femina ad avitandum in ipso monastherio vel infra ipsa congregatio, in primis Dei omnipotenti incurrat iudicium et a side sancta apostolica anatthema accipiat et a sagrosancto Dei altario reatus recidat. Super hec omnia volo et decerno ego sepedictus Petronius presbiter ut, dum atvivere meruero, ecclesiam et omnia ea ipsas res suprascriptas in mea sit potestatem ordinandi et faciendi qualiter voluero; post casus viro meus, si ita remanseret, sicut superius legitur, in eo ordine firmum et istavilem diveas permanire semper et a nullo homine possit disrumpi nulloque tempore. Quam dotalis et decritionis me paginam Fetro in Christo filio scrivendum rogavi et subter una cum testibus confirmavi. Actum Luca, ad ipsa ecclesie Sancte Agathe. + Ego Petronaci presbiter in anc dotes a me facta, sicut superius legitur, propria manus mea supscripsi. + manus viri venerabilis Maurini presbiteri, qui necdum claritas oculi suscrivere potuet, crucem suam ficet, testis. + Rachipaldu rogatu at presbitero Petronaci in anc dotis av eo facta, sicut superius legitur, me testis superius legitur, me testis supiscripsi. + Ego Anteneru cliricu rogatu at Petronaci presbitero in ac dote testis suscribsi. Signum + manus Rodipert de vico Timpaniano testis. Signum + manus Clarissimi idem de ipso vico testis.

MDL, IV/1, n. 43; reg. MDL, V/2, n. 42; CDL, I, n. 100, pp. 285-287; ChLA, XXXI, 932.

Nota dorsale (sec. VIII): dotem eclesie Sancte Agathe de Timpuniano. Nota dorsale (sec XIIex): Dos ecclesie Sancte Agathe in Luca edificate.