Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +P.78
source date: [752 May 1] [Valdottavo (Borgo a Mozzano; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Altiperga religiosa ancella Dei filia quondam Radoni dona Deo et beato Sancto Salvatore situs in loco qui vocitatur Octabo nec non et Lopardo presbitero ividem serbientem, hoc est casa ubi abitare visa sum, cum solamento, curte, orto, terra, vinea, silvis, castaneis, virgariis, pomis fructiferis vel infructiferis, mobile vel inmobile, omnia et in omnibus a me pertenentem parte mea. Se ne riserva l’usufrutto vitalizio. Actum in Octabo. Sottoscrizioni: + Altipert religiosa ancella Dei; + Gauspert clericus filio quondam Deudedi testis; + Teupert viri devoti filio quondam Wilipert testis; + Cunichis viri devoti testis; + Sundipert viri devoti idem filio quondam Wilipert testis. Scrive: Rotpert presbiter.

MDL IV/1, n. 44; reg. MDL V/2, n. 43; CDL I, n. 103, pp. 297-298; ChLA, XXXI, 934.

Nota dorsale (sec XII ex): Offersio case et pertinentium Sancto Salvatore de Octavo.