Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *G.27
source date: [752 March 25]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Pertifuns, quia devitor sum dare tibi domno Walprand episcopo soledus propter casa Auderad, quod mihi per alia cartula vinditionis mihi venundare visus fuisti, pro ipso vero pretio quos exinde devitor sum tibi dare modo vero dare tibi visus sum una torre de auto fabrita, insuper et casa ubi quondam Morentiulus resedere visus fuet et modo presens resedet germano eius Alipert, cum omnia et in omnibus, cum quantum ad ipsa casa pertenent et ipse Morentiulus ad manu sua habuet, insimul et ipsi homines qui ividem resedeunt. Cede inoltre insimul et parte mea in loco qui nominator Tucciano et Lusciano; omnia et in omnibus cum casas, terris, vineis, cultum vel incultum, silvis, virgariis, olivetis, pumiferis, insimul et homines qui in ipsas casas redeunt, cum qualem iustitia persolvere consueti sunt; omnia et in omnibus parte mea, iam dixi, in Tucciano et Lusciano, cum quantum da vos germanis meis ividem mihi in parte obvinet, omnia et in omnibus lo cede a Walprando. Pena: soledus mille novi. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Pertifuns daturi; + Pacifici clerici viri devoti filio quondam Rodpert testis; + Arnipert filio quondam Warnicaus testis; + Teuprand viri devoti filio Fermuns testis. Scrive: Osprand subdiaconus.

MDL IV/1, n. 13; MDL,V/2, n. 46; CDL I, n. 108, pp. 311-313; ChLA, XXXII, 937.

Nota dorsale (sec VIII-IX): Carta de Tuscano da Walprandu episcopis. Nota dorsale (sec VIII): Cartula venditionis da Pertifuns. Nota dorsale (sec XI-XII): Emptio Walprandi episcopi de casis et rebus in Tociano et Lusciano aliisque locis.