Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +I.76
source date: [754 July [1-2]] [Lucca] [755-758]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Walprand in Dei nomine episcopus, quia ex iussione domni nostri Aistulfi regis directus sum in exercito ambulandum cum ipso. Unde dispensare previdi de omnibus rebus meis ut, dum advivere meruero, omnia in mea sit potestate (…); et si mihi occasio mortis obvenerit, volo ut omnes res meas que iniudicata vel non vinduta aut non donata remanserit, duas partes habeat eclesia Sancti Martini, ubi nunc presenti ego pontifex esse videor; et taliter volo, ut una pars de ipse duo portionis, quas in eclesia Sancti Martini feci, debeat esse in senodochio qui a domno Talesperiano episcopo hic fore muro civitatis constructum est; et tertiam partem habeat eclesia Sancti Fridiani, ubi ipse sanctus corpus requiescit; et quarta parte habeat eclesia Sancte Reparate, ubi Garimundus clericus custor esse videtur, affinché i preti di dette chiese preghino per lui. Servos autem meos vel ancillas volo ut liveri omnes esse debeant et a ius patronati absoluti, sicut illi homines qui ex nubile genere procreati et nati esse videntur. Chi si opponga o i preti che non pregassero per lui siano sottoposti al giudizio divino. Et vos fratres meos Perprand et Pertifuns, volo ut habeatis parte me de pecunia nostra in Corsica in integrum; et in hoc sitits contempti. Se Walprando tornasse salvo dalla guerra, il testamento sia annullato. Scrive: Osprando subdiacono nostro. (…) Actum in Luca, in domo sacnte eclesie. Et quod menime recordatus sum, quicquid indivisum de rebus meis remanserit, aut per quocumque ingenio mihi legibus pertenet, mobile vel inmobile, volo ut, sicut supra legitur, in suprascriptas eclesias debeat esse potestate; sic tamen, ut supra dixi, post decesso meo in eo ordine permaneat. Sottoscrizioni: Walprand in Dei nomine episcopus (ss); Ospert exiguus diaconus (ss); Buccio presbitero (ss); Gauspertus exiguus clericus et rector eclesie Sancti Fridiani (ss); + Garimund viri devoti testis; + Gairipert viri devoti testis. Copia: Ego ipse Osprand subdiaconus supradictus scriptor quantum in autenticum inveni, nec plus addendi, nec menime scribsi; et presens exempla data est Mauri, qui fuit supradicti bone memorie quondam Walprand episcopi.

Ughelli, IS, I, 795; MDL IV/1, n. 46; reg. MDL V/2, n. 48; CDL I, n. 114, pp. 333-336; ChLA, XXXII, 939.

Nota dorsale (sec VIII): Iudicato Walprandi episcopi.