Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.30
source date: [755 August] [Data: errato ottavo anno di regno, da correggere in VII, in linea
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gaiprand vir devotus si indirizza alla ecclesie beati sancti Frigidiani loco Griciano. Gaiprando quia in exercito ad Francia iteratus sum ambulandum, proinde consideratus sum Dei temure et mercide anime me qualiter aliquid de rebus meis pro anima mea Dominus offerat, qualiter mihi Dominus pro parba tribuit magna etc. Perciò offre Deo et tibi ecclesie beati Sancti Frigidiani et presbitero qui inibi ordinatus est aut in antea fueret casa ubi Filerat massario resedet, hic in Griciano, una cum terra, vinea, oliveto, silva, cultum et incultum, mobile et inmobile, omnia et in omnibus, quantum modo ad ipsa casa pertenet, excepto duas petzas de terra ad deblo Iustuli, quod in meo reserbo potestatem. La donazione è finalizzata alle preghiere per la sua anima e alla luminaria. Se ne riserva la potestas finché sia in vita. Pena: maledizione e soledos duocentum. Scrive: Sichipert amico meo. (…) Actum in Griciano. Sottoscrizioni: + Gaiprand viri devoti aucturi; + Rotcaido viri devoti germano eius testis; + Gauspert viri devoti similiter germano eius testis; + Iohanni viri devoti testis. Scrive: Sichipert

Muratori 1738-1742, V, 627; MDL V/2, n. 51; CDL I, n. 117, pp. 353-355; ChLA, XXXII, 940.

Nota dorsale (sec. IX): Terra Sancti Fridiani de loco Gricciano. Nota dorsale (sec. XI): Carta de eclesia Sancti Frigiani in Griciano. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offersio in Sancto Frigiano de terris in Griciano.