Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +K.10
source date: [755 August] [Griciano (Pedona; Camaiore; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Rotcauido filio quondam Cheidi havitator in Griciano dona Deo et tebi domino sancto Fridiano petzas de terra, qui est insula, ubi vocabulum est in Debla, ipsa hinsula in integrum; et unas petzas de terra qui est ad Piro, similiter in integrum parte mea; et alias tertias petzas ad Salici, qui est circa ipsa petzas ad Piro. Se ne riserva l’usufrutto vitalizio. Scrive: Gaiduin notario. (…) Actum in Griciano. Sottoscrizioni: + Rorchiado viri devoti; + Ferrucio viri venerabilis presbiter de Sancto Fridiano vir devotus testis; + Iohanni filio quondam Pauli de Griciano vir devotus testis; + Cospertu germano ipsius Rotchaidi vir devotus testis. Scrive: Gaiduin.

MDL V/2, n. 50; CDL I, n. 118, pp. 355-357; ChLA, XXXII, 941.

Persone: Astolfo re; Rotcauido / Rotchaido v. dev. [Rotcaudo] havitator in Griciano (f. Cheidi; fr. Cospertu); Cheidi (p. Ratcauido); Gaiduin not.; Ferrucio v. ven. pbr de Sancto Fridiano v. dev.; Iohanni [Giovanni] v. dev. de Griciano (f. Pauli); Pauli (p. Iohanni); Cospertu v. dev. (fr. Rochaidi). Luoghi: Griciano [c/o Pedona]; Debla; ad Piro; ad Salici. Chiese: sancto Fridiano [S. Frediano c/o Pedona]. Cariche: . Note: Debla. Indice: dissodamenti - donazione - versilia. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offersio in Sancto Frigiano de terris in Griciano de terra in eodem loco.