Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +B.3
source date: [755 September] [San Cassiano di Moriano (Lucca)] [755-758]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cleomnia religiosa femina, eo quod ante hos dies bone memorie Ostripert domnus meus tertia portione ex omnibus rebus suis per cartula in eclesia firmavet et donavet; et sic decrevit animus suus ut, ubi mihi placueret, in ipso loco eclesia a fundamentis construere devirem in honore beati sancti Cassiani, sicut et post decesso eius modo presenti a me factum est ita. Unde in mea reservavet potestate, omnia et in omnibus usufructu de ipsa tertia portione quod in ipsa eclesia offerserat, ut die vite me ipsa tertia portionem ego usufructuarem. Modo in Dei nomine a fundamentis construxi ipsa Dei eclesia, volo et offero Deo et tibi eclesia beati Cassiani medietate ex omnibus usufructu de ipsa tertia portione quod in mea potestate dedet supradictus domnus meus Ostripert, ut sacerdus in predicta eclesia ordinatus fuerit (…). Similiter offero in predicta eclesia tertia portione ex omnibus rebus meis quod morghincap mihi datum est, affinché il prete preghi per lei e faccia la luminaria. Scrive: Osprandum subdiaconum. (…) Actum Vico. Sottoscrizioni: + Cleomnie religiose femine; + Ostrifusi filio eius; + Richiprand germano ipsei femine testis; + Aufusi viri devoti filio quondam Auriqualdali testis; + Ilprand clerici viri devoti filio quondam Alpert testis; copia: Osprand scriptor.

MDL IV/1, n. 48 reg. MDL V/2, n. 52; CDL I, n. 120, pp. 360-362; ChLA, XXXII, 943a.

Nota dorsale (sec. VIII): Dotem ecclesie Cleomnie de Gurgite. Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos ecclesie Sancti Cassiani sito in Vico Morriano. Note: vs Schiaparelli Cleomnia deve essere la vedova di Ostripert.