Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +I.34
source date: [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Sicherad vir venerabilis presbitero, Filerad et Alapert hanno fondato in propriis territurio nostro ecclesia in honore sancti Geminiani, sancti Pauli et sancti Andree (…) hic prope muro civitati ista Lucense (…) ubi et dum patrocinias ipsas Dei a domno et pontifex noster Pereteus episcopus reconditas et intromissas fuisset, (…) inivi senodochium inistituere videmur; ora offrono alcuni beni all’ente, ut peregrinos adque eginos cotidie consulationem adcipiant. Donano dunque: casa illa qui est solario, qui novis hic prope iam dicta ecclesia ad Paulecione abuisset, cum fundaminto ubi ipsa posita est, cum curte, orto, granario, vel omnis fabricis, cum suis edificiis, cum petras et […]is vel arboribus vel omnia quas novi in iam dicto loco ad ipso Paulecio abvinet in integrum. (…). Sicherad de mea substantiola dona in primis tres incafiliorum terra mea in loco Ropta, qui est ad latere de terra Pertuli; simul et casa mea illa in loco Flabiana, ubi Machinald massario residere visus est cum omnia ad ipsa casa pertinente in integrum; et parte mea de [terra] ad Ronco, qui est ad latere de terra Perforei in integrum. (…) Filerad de mea substantia dona terra ad Padule, qui mihi da Filipert abvinet; et uno modiloco inter terra et vinea in Faeto, cum omnia legnamen tulendi de selva n[ostra] in suprascripto loco Faeto, quantum ad ipsa vinea autilitas fueret; et uno modiloco terra ad Arno, prope G[…]; [et] parte mea de casa in Buellio, cum selva et terra, qui mihi da germani in sorte abvineret et servo uno; simul et reddito de casa in Terpiniana, qui mihi per dona dominorum regum abvinet, ubi Auduald residet, in integrum. Dona inoltre iumenta, una vacca, una vitellata, uno bove, et inter capras, pecoras et porcos capitas vigenti; oleo vero omnisque annus tam ego quam heredis meus inivi dare deveamus congias tres. (…) Alapert dona casa mea illa in loco Subgruminio, ubi Magnulo massario residet, cum ipso Magnulo et cum omnis res ad ipsa casa pertinente in integrum; et tertia parte de oliveto meo in Versilia in integrum; et terra prope civitate ista, iscaffiliorum tres, in loco Viniale; et uno petio de terra illa qui mihi de Aripald abvinet, in integrum; et parte mea de silva in loco qui dicitur ad Cerro in integrum. Si riservano la possibilità di vivere e servire nella chiesa. De filii vero masculini aut de heredes nostros taliter decrevimus, ut post nostro decesso, qui inivi introire volueret cum rebus suis ad avitandum, tantum unum de heredis seo de filii nostros per capud haveant licentiam introire, et taliter in omnibus conservandum sicut Deo apta sunt, et qualiter et de nostras personas superius hic esse decrevimus. Ordinatione vero faciendi, tam nus quam et, post nostro decesso, qui hic de heredis nostros fuerent, nus insimul, secundum Deum placentem, comuniter et per uno consilio facere in predicto Dei sinedocio diveamus; nam nullus extraneus nec ad nullus publicis devuluantur, nisi in omnibus filii nostrorum vel de heredis nostros qualiter supra decrevimus. Pena: auri solidos numeros mille, et amittat predicta Dei eclesia vel omnis res eidem pertinentem et iterum dote ista istavile permaneat. Et inivi pauperos adque eginos modernos et futures temporibus consolationem accepiant, per omnisque ebdomatas animas quattuor pascentur, quia propter Dei timore taliter esse istituemus. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Sicherad viri venerabilis presbitero; + Filerad; Alapert (ss); + Teudipert filio Lucifi viri devoti testis; + Ghispert filio Arnicauso viri devoti testis; + Pertuald de Lunata viri devoti testis; + Gumpuli filio Infantuli viri devoti testis; + Gunpert clerici filio quondam Floripert testis. Scrive: David

Muratori 1738-1742, III, 569; MDL, V/2, n. 55; CDL II, n. 127, pp. 7-11; ChLA, XXXII, 946.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos ecclesie Sanctorum Geminiani, Pauli et Andree. Forse la chiesa è poi S. Pietro ad vincola et S. Geminiani (aa. 862, 890)