Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *N.1
source date: [758 January 1] [-]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Notitia facio ego Pereteo in Dei nomine episcopus, qualiter atduxerunt Maurino et Magnoviro presbiteri cartula donationis de eglesia Sancti Prosperii quem ei facta fuerat a quondam domno Talesperiano episcopu. Et ipsa cartula fecimus relegi in nostris presentiis, et exemplare, et retdedimus ipsa autentica Magnoviri presbiteri, qui in ipsa eglesia erat, quem Maurino presbitero miserat ad nus. Actum est in presentia Iordani arcipresbiteri, Guilli presbiteri, Teuderadi presbiter, Gaidoni presbiteri, Iohanni presbiteri, Iohannacim, Petronaci clerici, Fratelli subdiaconi, Periprandi subdiaconi, Gauseramu filio Gausperti, Rotprandi filio Cheidi, Rotchis filio Solduli, Amuli clerici, Teufridi clerici, Donnulo clerici. Et hanc breve scripsi ego Raspert clericus, anno domini Desiderii primo, kalendis ianuaria, indictione undecima.

MDL IV/1, n. 34; reg. MDL V/2, n. 6; CDL, II, n. 128, pp. 11-12; ChLA, XXXII, 947b.

Nota dorsale (sec. XI): Carta de ecclesia Sancti Prosperii de Interaccule. Nota dorsale (sec. XI-XII): Exemplar ordinationis ecclesie Sancti Prosperi de Anteracule.