Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +F.71
source date: [758 October] [Lucca] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ariprandus clericus filio quondam Aricausi stabilisce delle disposizioni testamentarie, riservandosi l’usufrutto vitalizio dei beni in questione e il diritto di disporne altrimenti. Quidquid ex omnibus rebus meis non donata aut non vinduta aut non iudicata remanserit volo ut in omnibus sit in potestate eclesie Sancti Thome, ubi Silverad presbiter rector esse videtur, et in eclesia Sancti Petri in Oliveto, ubi Gaipert presbiter preesse videtur, et in eclesia Sancti Quirici idem in Oliveto, ubi Iohannis presbiter rector esse videtur o dei loro successori. Sic tamen, ut homenis qui in casas massaricias meas nunc presenti habitant, qui mihi aliquid pertenuerunt aut perteneunt, aut eorum filiis vel nepotes, vel quis ex eorum germine procreati fuerint vel procreati sunt, per unoqueque anno persolvant redditum case ubi resedierit, sicut est consuetudo, in suprascriptas eclesias; nam nullus nullo tempore angarias vel quolibet scuphias in iam dictas eclesias facere debeant. Se lo facessero perderanno i diritti sulle case (…). Et Bando frater meus habeat ex rebus meis portionem meam de casas vel res quas havire videmus in Contrune et in hoc sit contentus. Pena: maledizione. Scrive: Osprandus diaconus (…). Actum Luca. Sottoscrizioni: + Ariprand clerici; Gauseramus clericus (ss); Ospert diaconus (ss); Ostripert presbiter (ss); Clarissimus clericus (ss); Warnipert clericus (ss); Fratellus subdiaconus (ss); Periprand subdiaconus (ss); Copia: Osprandus diaconus.

MDL V/2, n. 56; CDL II, n. 131, pp. 16-19; ChLA, XXXII, 948.

Nota dorsale (sec. XI): Carta iudicati. Nota dorsale (sec. XI-XII): Exemplar offersionis in Sancto Thoma et in ecclesiis Sancti Petri et Sancti Quirici in Oliveto.