Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +G.94
source date: [759 January] [Lucca] [VIII ex]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ilprand clericus ha chiesto al viro beatissimo Peredeo in Dei nomine episcopo, ut me ordinare digneris rectore in casa eclesie Sancti Thome, ubi quondam Silverad presbiter ordinatus fuit, seu in omnes res ividem pertenente. Peredeo ha acconsentito e quindi per cartis volumine ipsa eclesia cum res ividem pertenente tam in meo dominio quam et in potestate de filio meo dedisti, si ipse tonso capite ad episcopo, qui hic Luca fuerit, deservire voluerit, ut nos in ipsa eclesia rectori et guvernatori esse debeamus. Promette per sé e per il figlio di non tentare di sottrarre la chiesa al vescovato. Et sicut expedit ita promitto ut ividem luminaria faciat et missarum precum et officium ecclesiasticum pleniter fieri per nostra ordinatione; et ipsas res ividem pertenente meliorare promitto et de ipsas res eclesie voluntate tua faciendum, ut visum fuerit. Pena: soledos tricenti, qualis in die illa facti fuerint. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: Ilprandus clericus (ss); Gaido presbiter (ss); Sicherad presbiter (ss); Filosofronius presbiter (ss); + Guntelmi clerici testis; + Teuspert clerici testis. Scrive: Osprandus diaconus. Copia: Rachiprandus presbiter.

MDL IV/1, n. 50; reg. MDL V/2, n. 57; CDL II, n. 132, pp. 19-21; ChLA, XXXII, 949.

Persone: Desiderio re; Ilprand cler; Peredeo ep. [di Lucca]; Silverad pbr; Gaido pbr; Sicherad pbr; Filosofrosius pbr; Guntelmi cler; Teuspert cler; Osprandus diac; Rachiprandus pbr. Luoghi: Luca [Lucca]. Chiese: eclesie Sancti Thome [S. Tommaso di Lucca]; eclesie Sancti Martini [S. Martino di Lucca, vescovato]. Cariche: . Note: . Indice: ordinazione - domo episcopi - fam. Peredeo. Nota dorsale (sec. XI-XII): Ordinatio ecclesie Sancti Thome. Forse Ilprando I Aldobrandeschi(?).