Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++M.3
source date: [759 January] [Pieve San Paolo (Capannori; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Radualdu vir devotus filio quondam Lucieri de Interacchule si indirizza alla eclesie Dei adque beatissimi Sancti Prosperi. Dona tibi eclesie beatissimi Sancti Prosperi, ubi presbitero est Magniviro, omnes res mea medietatem, tam casa cum structura case, fundamento, curte, orto, vineas, terris, cultum vel incultum, arboribus fructiferas vel infructiferas, mobile vel inmovile seo seomoventibus. Ne riserva l’usufrutto vitalizio a sé stesso una cum guge mea Auderada vel filia mea Sunderada. Et si ipsa superscripta filia mea nomine Sunderada caste et munde voluere in ipsa res resedere, tantum, dicxit, usufructuandi i nostra sit potestatem. I preti lì ordinati siano tenuti a pregare per loro. Pena: maledizione. Actum in vico Corgite. Sottoscrizioni: + Radualdi viri devoti; + Radipertu filio quondam Radualdi viri devoti testis; + Gheiripaldi filio quondam Marignani viri devoti testis; + Lamperti clerici filio quondam Gudifrit testis; + Causi filio quondam Rinfrit viri devoti testis; + Ghisiperti filio Cicchuli caleclari viri devoti testis. Scrive: Tanipertu presbitero.

MDL V/2, n. 58; CDL II, n. 133, pp. 21-23; ChLA, XXXII, 950.

Nota dorsale (sec. XIII): Offertio Sancti Prosperi de terris. Nota dorsale (sec. XI-XII): In Anteracule.