Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *B.38
source date: [759 [March - August]] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Rachipert filio quondam Raduald de Interaccule dona a Deo et tibi eclesie beatissimi Sancti Angeli, qui est prope muro civitatis ista Lucense, ubi nunc Deusdona clericus presol esse videtur, omnia in omnibus rebus meis quanta nunc presenti die avire videor; id est casa avitationis me cum curte, orto, terris, pratis, pascuis, cultum vel incultum, movile vel inmobile seo semovenitbus. Ne riserva il diritto di uso vitalizio a genetrice mea Auderada. (…) Quem vero pagina, sicut superius legitur, detantem Alpert et Prandulo iscrivere rogavi. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Rachipert; + Paulici filio quondam Cliffi viri devoti testis; + Cunimundi germano eius testis; + Cilluli filio quondam Albini testis; Alpert (ss). Scrive: Prandulo.

MDL IV/1, n. 51; reg. MDL V/2, n. 61; CDL II, n. 136, pp. 27-28; ChLA, XXXII, 953.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Offersio in ecclesia Sancti Michaelis prope murum huius civitatis de casis et rebus in Anteracule. Antraccoli Scragio (S di Lucca)