Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.79
source date: [759 October] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gumfrid et Baruncio germani filii quondam Baruccii promettono a Peredeo in Dei nomine episcopo de casa seo et res illa quem nobis ad resedendo dedisti in loco Saltuclo, casa cum curte, orto, vineis, terris, silvis, olivitis, omnia ad ipsa casa pertenente, qualiter ipsa casa Baruccio ad manum suam habuit, nobis ad resedendo et melliorando dedisti, in tali tenure, ut per omne annum tibi reddere debeamus uno soldo bono expendibile et medietate vino et angaria ad sundro domnico facere debeamus, qualis ibidem utilitas fuerit in ipso loco Saltuclo. Pena in caso di inadempienza alle promesse o se aut ipsa casa vel res meliorata non fuerit, aut nos de ipsa casa exierimus alibi habitando, spondemus (…) essemus conpunituri pena nomine auri soldos viginti, et exeamus de ipsa res nanis et vacui. Peredeo promette ai due fratelli in base alle stesse clausole e di non de predicta casa vel res foris mittere (…) aut aliqua superpositione facere (…) pena nomine auri soldos numero viginti. Et duas pagina un tenure conscripte Fratellus subdiaconus scrivere rogavimus. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Gunfrid promissoris; + Baruncio germano eius promissoris; + Gumprandi filio quondam Auselmi testis; + Aruchis germani eius testis; + Georgi filio Rotti testis. Scrive: Fratellus subdiaconus.

MDL V/2, n. 63; CDL II, n. 139, pp. 37-40; ChLA, XXXII, 955.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Libellus unius case et rei in Saltoclo.