Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.20
source date: [759 December 29] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gregorii filio quondam Maurici pro remedium anime mee in proprio territurio meo a fundamentis fabricis ecclesiam construere visus sum in honore et vocabulo Sancti Donati in loco qui dicitur Asulari. Perciò dona alla chiesa sé stesso una cum omnibus rebus meis, tam casa habitationis meae cum fundamento, curte, orto, vel alia tecta vel fabrica, simul et terris, vineis, mobile vel inmobile seu semoventibus (…); excepto duas petiole de terra mea: una petia qui est prope terra Bonusuli germani mei, alio vero petiolo qui est vitis posita in loco qui vocitatur Lamari; iste predicte petiole in mea reservo potestate. Si riserva l’usufrutto dei beni e la nomina del rettore della chiesa per la durata della vita. Et pro anima mea de ipso usufructu vel res mobile potestatem habeam elimosinam faciendum recto moderamine. Il prete nominato gli succeda come rettore se gli sopravvivesse. Sic tamen absque ulla femina ividem habitare debeat et per singola ebdomada quattuor peregrini omni tempore die uno pascere debeat. Post vero eius decessu volo atque instituo, ut prefata ecclesia cum res ividem pertentente sit in potestate ecclesie Sancti Martini, ubi est domo episcoporum vel pontifici qui ividem fuerit ordinatus, ordinando et defendendo sicut Deo placitum est (…) non ut ividem femina quilibet habitare debeat; et qui presbiter ividem fuerit ordinatus (…) per singula septimana die uno quattuor peregrini ividem pascere deveat. Et hoc volo, ut Aculo puero, qui a me liver et absolutus a servitio factus est, si caste tonso capite Deo servire voluerit, habeat licentia introidendum in ipso monasterio et lavorare et servire ividem sub potestate de presbitero qui ividem fuerit ordinatus. (…) Et presens pagina dotalium et alia similis iste emissa in ecelsia Sancti Martini Osprandum diaconum scrivere rogavi. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Gregori; + Gaifred de Asulari testis; + Anteneri filio quondam Gudiscalc testis; + Serbuli de Asulari testis; + Maurici de Asulari testis; + Rotchis clerici filio Solduli clerici testis. Scrive: Osprandus diaconus.

Muratori 1738-1742, II, 1023; MDL, V/2, n. 64; CDL II, n. 140, pp. 40-44; ChLA, XXXII, 956.

Nota dorsale (sec. VIII?): De Ansulari. Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos ecclesie Sancti Donati in Asulari edificata. Altro originale in Archivio Storico Diocesano di Lucca, Archivio Arcivescovile di Lucca, +N.51; edito in ChLA, XXXII, 957.