Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++H.66
source date: [760 March 25] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Amolcari filio quondam Warnicausi quia per hanc paginam decerno ut dum ego advivere meruero, quod subter aliquid de res mea iudicavero in mea sit potestate de ea faciendi quod voluero. Et si Sindruda obsequiale mea super decessu meo vixerit, volo ut parte de vinea mea, mea portione tras flumen in loco Isclito in integrum; simul et terra mea in Arena, mea portione in integrum; et terra mea in Antuniano, mea portione in integrum; hec omnia, post meo decessu, sit in potestate ipsius Sindrude usufructuando et regendo tantum. Post vero meo decessu si iterum a me suprascriptas res iniudicata remanserit et post decessu ipsius Sindrude, omnia sit in potestate ecclesiae Sancti Donati, ubi Rachipert archidiaconus rector esse videtur, et in ecclesia Sancti Georgi, ubi Frosinus presbiter rector esse videtur. Se qualcuno dei parenti contestasse queste disposizioni, pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Amolcari; + Irnicausi germano eius testis; Lilioderi filio quondam Alpari testis; + Warniperti idem germano eius testis. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL V/2, n. 65; CDL II, n. 143, pp. 49-50; ChLA, XXXII, 958.

Persone: Desiderio re; Adelchi re; Amolcari (f. Vuarnicausi; fr. Irnicausi); Vuarnicausi (p. Amolcari); Sindruda obsequiale; Rachipert a/diac; Frosinus pbr; Osprandus diac, Irnicausi (fr. Amolcari); Lilioderi (f. Alpari; fr. Vuarniperti); Alpari (p. Liolioderi); Vuarniperti (fr. Lilioderi). Luoghi: loco Isclito [Escheto]; Arena [Arena in Val di Serchio]; Antuniano; Luca [Lucca]. Chiese: eclesiae Sancti Donati [S. Donato, di Lucca?]; ecclesia Sancti Georgi [S. Giorgio]. Cariche: . Note: donna obsequiale come usufruttuaria. Indice: testamento. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offersio in Sancto Donato de terris trans flumen, loco Iscleto et in Arena. S. Michele in Escheto (Lucca; Lucca) Arena Metato (San Giuliano Terme; Pisa) Antognano (Minucciano; Lucca) S. Donato nel suburbio di Lucca S. Giorgio presso Porta S. Donato?