Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +P.33
source date: [760 May] [Podere Paterno (Monterotondo Marittimo; Grosseto)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Cellulo (…) viru onesto (…) dum exit in egritudinem suam, consideravit Dei timore et pro mercide anime mae dona al viro venerabili Lupo presbitero omnia res mea medietate, tam case, vinea, pratis, silvis, terris, cum arboribus suis, servis vel ancelle, cultum vel incultum, movile seo semoventibus; omnia et in omnibus medietatem (…) quem tu avire diveas lavorandi, vendendi, donandi et possedendi lecentia avaes, omnia et in omnibus quem tu de ipsa super supascripta res iudicare vel facere volueris. Pena in duplum. Acto loco Paternu Maiure. Sottoscrizioni: + Cellolo; + Autari testis; + Magnifredi testis; + Gudiperti testis; + Gaudifret testis. Scrive: Autelmu diacunus (amico meo).

MDL IV/1, n. 52; CDL II, 144, pp. 50-52; ChLA, XXXII, 959.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Carta Sancti Reguli de quibusdam rebus.