Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.87
source date: [760 July] [Colognora (Villa Basilica; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ato filio quondam Augeni habitator in Colonia, quia in proprio territurio meo eclesiam in honore sancti Michaeli archangeli edificavi, et a domno Peredeus in Dei nomine episcopus edificatum est in ipso loco Colonia. Ora offre Deo et tibi beatissimo sancti Mihaeli archangelo vel a tuo monasterio a me constructo sexta portione ex omnibus rebus meis, tam terris, vineis, silvis, virgariis, cultum vel incultum, cum edificiis qui ante ipsa eclesia edificata esse videtor, cum curte qui ante ipsa sala est. Ipsa sala cum suprascripta curte in integro (…) cum sexta portione (…) ex omnibus rebus meis. I beni saranno gestiti dal prete che lui nominerà. Obbligo di preghiere per lui e di luminaria. Si riserva l’usufrutto vitalizio dei beni (insieme al rettore della chiesa). Vuole anche quis de redibus meis in ipso monasterio capite tonso, caste vivendo, Deo deservire voluerit, ut potestatem habeat in ipso monasterio vel ipsa res usufructuare, et dominum esset in omnibus. Altrimenti riserva agli eredi solo il diritto di ordinatione faciendo quomuniter vel ipso monasterio vel eius res deferendo. (…) Actum in vico Colonia. Sottoscrizioni: + Ati; + Rigiperti filio quondam Magniperti testis; + Seiperti filio quondam Ursi testis; + Gudiperti filio quondam Gudualdi testis; + Teiperti filio quondam Aufrid testis; + Felicissimi filio quondam Gaudimari testis. Scrive: Fratellus presbiter.

MDL IV/1, n. 53; CDL II, n. 145, pp. 52-54; ChLA, XXXII, 960.

Nota dorsale (sec. VIII): Dote Ati filio quondam […]. Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos ecclesie Sancti Michaelis site Colonia prope villa Basilica. Manca la completio.