Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *A.1
source date: [761 January] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aripald filio quondam Roppald vende a Teudipert omnia et in omnibus res mea tam casa abitationis me, ubi abitare videor, in loco ubi dicitur Decimo, una cum fundamento, corte, orto, terris, vineis, silvis, vergareis, pratis, pascuis, cultis adque incultis, movilia vel inmovilia, seo qui semoventibus (…); seo et portione mea de casa hic infra civitatem nostra Lucense, qui mihi de germani mei in sorte ubinet, qui est prope parte de casa Rignuli germani mei, una cum fondamento, corte, orticellu, cum parte mea de puteu, cum omnis edificia suas (…); seo et parte mea de casa et cagio et vineas, cultum vel incultum, movile vel inmovile, quantum abire video in Roselle, mea portione in integra, qui mihi in sorte evinet de germani mei. Vende inoltre parte mea de vineas et terra in Satoiano et in Saltucclo et in Arsinula; seo et parte me de terra et vineas quanta mihi in sorte ubinet de germani mei in Grallinule. Prezzo: auri soledos nomero quinquagentas. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Aripald vindituri; + Bandipert presbiteri filio Alfrid testis; + Claruli clerici filio quondam Deusdona testis; + Tachipert clerici filio Rachipert testis. Scrive: Georgius.

MDL V/2, n. 69; CDL II, 148, pp. 59-61; ChLA, XXXIII, 962.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Venditio cuiusdam de casis et terris in Luca et in Decimo et in Arsina aliisque locis.