Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +M.65
source date: [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Alamund abbas monasterii eclesie Sancti Petri in Campo Maiure fa una permuta con viro beatissimo Peredeo in Dei nomine episcopo (…) de casas massaricias. Pertanto cede casa predicte eclesie nostre, qui ividem ex dono obvinet da Maura amita vestra, in loco Pappianola prope Sancto Petro, ubi residet Magnulo massarius noster, cum mobile vel inmobile, et cum omni pertenente ad ipsa casa. Riceve: per alia pagina in cambio pro suprascripta rem casa vestra in loco Agello, quem habuistis ex iura parentorum vestrorum, ubi residet quondam Ratcaus massarius vester, cum omnia mobile vel inmobile pertenente nunc presenti ad ipsa casa in integrum, excepto homenis de predictas casas, quod menime cambiavimus inter nos. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Alli viri devoti filio quondam Alatei testis; + Fusuli clerici filio quondam Gudiscalc testis; + Rachinald filio quondam Rachipert testis; + Gunpert filio quondam Murichi testis; + Uffi filio Liutperti testis. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL IV/1, n. 26; reg. MDL V/2, n. 71; CDL II, 149, pp. 61-63; ChLA, XXXIII, 963.

Nota dorsale (sec. VIII, Osprando): + cartulam vigarii Amundi abbatis. Nota dorsale (sec. XI-XII): Viganeum unius case in Pappianula. Monastero di S. Pietro di Camaiore Camaiore (Lucca) Gello di Camaiore (Lucca)