Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *O.3
source date: [761 May 15] [-] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Exemplar ex autentico. Notitia brevis qualiter devisi ego Sunderad inter me et domno Peredeo episcopo homenis de ista parte Arnu: in primis Asprandulo de Tramonte; Maurulo germano ipsius Aspranduli; Rodulo; Magnipertulo; Angari filii ipsius Roduli; Cospulo filio Barinchuli maiure; Maricindula muliere Barinchuli; Cospula mulier Aialdi; Geipergula filia Marcianuli minore; Sisula mulier Magnipertuli de filio Roduli cum filio suo Sisaldulo; Marcianulo de Caricini; Auripertulo filio ipsius Marcianuli minore; Maurulo filio Stefani mediano; Candido caprario; Martinulo filio Marrioni de Salicano; Candida soror ipsius Martinuli; Marinulo de Cincturia; Iustula mulier ipsius Marinuli cum tres infantes suos, uno masculo et due femine; Ranfulo de Cincturia; due filie Fuscule de Tramonte, quem habet ad muliere filio Teudaldi; Alpergula de Lamari; Gunderadula, qui est in casa Baronaci, cum due filie sue; Teudulo de Monacciatico; Aupertulo de ipso loco; Cotiolo de Cincturia; Alitruda de Monacciatico; Causulo de Serbano; Cichula soror Teuduli, qui fuit mulier quondam Radipertuli; uno filio et una filia Ciuntuli nomine Ausilinda; Ratpertulo da Tramonte. Item breve de homenis quos antea inter nos divisimus: Romaldulo calicario; Gaudipertulo pistrinario; Liutpertulo vestorario; Mauripertulo caballario filio Sanduli; Arcausulo filio Fridipertuli; Martinulo clerico; Gudaldo quocho frater Gaudipertuli; Causula soror Ghitioli; Auria nepote Widaldi; Lucipergula nepote Marcianuli; Tachipergula de Massa; Aldula filia Magnipergule; Teuspergula filia Ranfuli; Marciula filia ipius Ranfuli; Aurula soror Alpuli; Alipergula cornisiana; Geitruda mulier Tinctuli; Flurula filia Magiuli; Teudipergula filia Murfuli; Cosfridulo filio Causeramuli; Barulo porcario; Aurulu filio Roppuli similiter porcario; Ratcausulo vaccario; Teuderisciulu, quem dedet nobis Ciemiccio in viganio; Prandulo filio Roppuli; Auripertula filia Ciunciuli; Lucitrudula filia Sanduli; Gunderadula filia Bonisomoli; Cospulo filio Airaldi. Item breve de homenis quos livertavet barbane meus: Sichiprandulu; Waliprandulu; duo filii et una filia Radipertuli de Monacciatico; mulier Pertuli de Vico cum tres infantes suos; Warnipertulo nepote Teuduli de Lamari; Aurulu russu nepote Widaldi de Quosa; Bonipertulu filio Bonisomuli de Tramonte; due consubrine Dulciari de Coloniola; nepote Bonusuli de Roselle. Item breve de homenis quos liveros emiset barbane meus pro anima bone memorie genituri meo Sundipert germani sui: Alpergula soror Alpuli; Causeradula soror Aspranduli; Bonaldulo frater Gaudipertuli; Cellulo frater Causuli; Bonosula soror Sanduli; Liutpergula soror Magnuli de Valeriano cum infantes suos; Causeradula soror Gaudipertuli cum tres infantes suos; Alo filio Radaldelli; Aunifridulo de Cincturia. Isti omnes suprascripti homines, quos barbane meus Peredeus in Dei nomine episcopus pro anima sua et pro anima bone memorie genitori meo Sundipert liveros emiset, quod sunt insimul homenis viginti et octo, in hoc ordine eos commemoravi in hunc breve, ut in eo ordine permaneant, sicut de ipsi inter nos per cartule convenientia et promissio facta est; nam non dedi isti homenis in divisione suprascripti barbani mei, sicut alii suprascripti homenis. Facta suprascripta notitia tempore domno nostro Desiderii et Adelchis regibus, in anno regni eorum quinto et secundo, idus mensis magii, per indictione quarta decima. Et scripsi ego Osprandus diaconus. Ego Sunderad in hunc breve a me facto, sicut supra legitur, manu mea subscripsi. Ego Peredeus exiguus episcopus in hanc breve subscripsi. Signum ** manus Wileradi filio Teudipert testis. Signum ** manus Causerami subdiaconi testis. Signum ** manus Ermisindi clerici filio quondam Ghilduli testis. Ego Osprandus diaconus scriptor post breve tradita in suprascriptorum presentia conpolevi et dedi. Ego iamdictus Osprandus diaconus scriptor ex autentico brevium exemplavi fideliter, nec plus addedi, nec menime scribsi.

MDL IV/1, n. 54; reg. MDL V/2, n. 72; CDL II, 154, pp. 73-76; ChLA, XXXIII, 965.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Breve divisionis qualiter Peredeus ditissimus episcopus fecit suos servos liberos, quos divisit cum suo nepote.