Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +M.31
source date: [761 October 1] [Indizione in eccesso di un’unità.] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Auripert presbitero prende alcune disposizioni de casa eclesiae Sancte Agathe, ut dum advivere meruero in mea sit potestate; e il diritto di trasmetterla a un degno chierico come successore perché l’amministri et officium Dei et luminaria et elimosina faciendi e vi viva castamente, ma non iterum in alio ordine iudicandi vel dispensandi, nisi tantum si convenerit mihi una persona homini sacrato ividem ordinandi. Alla morte sua e di chi avrà ordinato passi in eredità Deo et tibi eclesia Sancti Martini infra hanc civitate Lucense, ubi est domo episcoporum supracripta casa ecclesiae Sancte Agathe ubi rector esse videor una cum omnia ividem pertenente in integrum, affinché il vescovo ne scelga il rettore. Divieto di opposizione per i suoi heredibus vel consortes. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Auripertu presbiter; (ss) Fratellus presbiter; (ss) Auderadus clericus; + Patti presbiteri testis, qui propter caligine oculorum menime potuit manus sua subscribere, tamen signum sacnte cruci ficet; (ss) Isprinca clericus; (ss) Alaprandu clericus. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL V/2, n. 73; CDL II, 156, pp. 84-86; ChLA, XXXIII, 966.

Nota dorsale (sec. XI): Offertio de ecclesia Sancte Agathe de Timpaniano. Aggiunta (sec. XI-XII): in Sancto Martino.