Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +M.44
source date: [761 October] [Pieve San Paolo (Capannori; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Pettula filia quondam Babbule fa donazione di sé Deo et tibi eclesie beati Sancti Pauli, ubi presbiter Vernulo esse videtur, cum casa mea ubi havitare videor, cum ipso fundamento et omnia que in mea est potestate, excepto scherpa mea, que pauperibus vel sacerdotibus pro anima mea potestate habeam dispensandi. Si riserva l’usufrutto vitalizio. Actum in loco Gurgite. Sottoscrizioni: + Pettule honeste femine; + Domnichis viri devoti consentienti; + Guilluli consentienti; + Agrimund viri devoti consentienti. Scrive: Deusdona presbitero.

MDL V/2, n. 74; CDL II, 157, pp. 86-88; ChLA, XXXIII, 967.

Nota dorsale (sec. VIII): Auripertu famule sue Audinande in Sancto Apolitu per manus Chisperti presbiteri. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offertio unius case in Sancto Paulo de Carraria. La pergamena è un palinsesto (scriptio inferior sec. VIII); si leggono solo alcune lettere. A questo si riferisce la nota dorsale di sec. VIII.