Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.46 (1 doc.)
source date: [762 May 26]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[Notitia …] tenente in terra Pisana, qui sunt prata […]; et petio uno, qui est ad latere de terra Franculi de Fossa domnica, in integrum; et medietate de campo ad Albaro, latere tenente da exorgiente, fini signa posite; et campo, qui est prato, qui est ad latere de ipso campo ad Albaro da exorgiente, in integrum, fini ipsas cesas et signa posite; et petio ad Fraxo domnico medietate, caput tenente da transmontante, fini signa posite; et campo ad Filicito medieate, qui tenet latere in terra Franchuli, fini signa posite; et clausura de vinea de Warnichis medietate, latere tenente in vinea Dammiani presbiter et Alprandi, fini signa posite; et petio uno de vinea da Gaudentiolo, latere tenente in via publica et capite uno tenet in vinea Alprandi, fini signa posite; et vinea ad Sancta Maria de petio maiure medietate, da trasmontante, fini signa posite; et ordini longi, qui sunt sub casa Carelli; et petio maiure de vinea sundriali, quos habet Cuntipertulo, qui tenet caput in vinea Sancti Donati; et petio de vinea ad Sarito, qui tenet capite in vinea Sancte Marie; et petio sub vinea qui fuit Pretestati: iusta suprascriptas petiolas de vinea in integrum; et de ordini longi ad Orta sub Sancta Maria de trasmontante; et de campo maiore ad Iunipero, ubi dicitur Fraxo, medietate, latere tenente in terra de fili Carelli, fini signa posite; et de campo ad Piro Gibbo medietate, latere tenente da exorgiente, fini signa posite; et campo ad Viniale Brunari, qui tenet latere in terra Sancti Donati, in integrum; campo sub casa Brunari, medietate, latere tenente in terra de filii Gaudimari, fini signa posite; campo ad via publica medietate, latere tenente in terra Brunari, fini signa posite. Hec omnia suprascripte terre vel vineae cum arboribus fructiferis vel infructiferis suis in integrum sint in ista sorte cum introitum vel exitum suum, sicut antea fuit, nisi tantum pomas fructiferas, qui sunt in caput de vinea nostra de Gaudentiolo, et pomas ad Sancta Maria ad Ortalia, homenis nostri devidantur per numerum. Facta notitia temporibus domno nostro Desiderii et Adelchis regibus, in anno regni eorum sexto et tertio, septima calendas iunias, per indictione quintadecima. Ex dictato viri beatissimi Peredei in Dei nomine episcopi scripsi ego Osprandus diaconus.

MDL IV/1, n. 55; reg. MDL V/2, n. 76; CDL II, 161/I, pp. 95-97; ChLA, XXXIII, 969a.

Nota dorsale (sec. XII): In Campomaiore.