Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +L.46 (terzo documento)
source date: [762 May 27]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Notitia facio ego Peredeus in Dei nomine episcopus, qualiter devisionem feci in Rasiniano cum Sunderad nepote meo de res illa quas antea ividem non devisimus; in primis, de campo ad Fine sundriale, una petia longa, tenet capite uno in Fine et latere uno tenet in alia petia longa in ipso campo, fini signa posite; et alia petia minore de ipso campo, latere uno tenet in terra Lamitei presbiteri et capite uno tenet in terra de homenis Sancti Michaeli, fini signa posite: quod est, inter perdictas ambas petias, medietate de ipso campo nostro sundriale; et medietate de silva nostra ad Capitito maiure, latere tenente in terra Pertifuns, fini signa posite; excepto tres modiorum et sistariorum septe de ipsa silva, qui stancliata est ad parte mea ab ipso Sunderado, fini signa posite; et de vinea sundriale de petia maiure medietate, latere tenente da trasmontante, fini signa posite; similiter de vinea sundriale de petia minore medietate, latere tenente da trasmontante, fini signa posite: quod est inter predictas ambas petias de vinea sundriale, infra ipsa clausura medietate; et de fundamento nostro sundriale, ubi sala antiqua posita fuit, medietate, latere tenente da transmontante, fini signa posite, sicut ex antiquo ipse fundamento fuit; similiter et de orto sundriale, quem habuet Pertulo ante casa sua medietate, latere tenente da transmontante, fine signa posite. Facta notitia temporibus domno nostro Desiderii et Adelchis regibus, in anno regni eorum sexto et tertio, sexto calendas iunias, per indictione XV. Ex dictato viri beatissimi Peredei in Dei nomine episcopi scribsi ego Osprandus diaconus. + Ego Peredeus exiguus episcopus in hanc breve subscripsi. + Ego Sunderadu in hanc breve subscripsi. Signum + manus Ermicaidi filio quondam Barunci testis. Signum + manus Teutpert filio vone memorie Teudeperti testis. Signum + manus Wilipert filio bone memorie Ghispert testis.

MDL IV/1, n. 55; reg. MDL V/2, n. 76; CDL II, 161/III, pp. 97-98; ChLA, XXXIII, 969c.

Nota dorsale (sec. XII): In Campomaiore. Sottoscrizioni autografe di Peredeo e Sunderad. Repetti dà due identificazioni contraddittorie: IV, 731-732 (con Rasiniano [S. Biagio di Rasiniano] presso S. Macario in Monte); IV, 823-29 e VI, 219 (con Rosignano Marittimo; in base al Fine e ad altri atti che attestano beni di Peredeo nella zona).