Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +Q.8
source date: [762 September 28] [Lucca] [VIII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gauspert clericus rector ecclesie Sancti Fridiani permuta beni con viro beatissimo Peredeo in Dei nomine episcopo. Gauspert cede a Peredeo ad parte eclesie Sancti Michaheli monsaterio vestro, qui est de iura parentorum vestrorum, in viganio terra eclesie Sancti Fridiani, qui est prope casa Garipald clerici, modiorum sex et scafilo uno; ipsa clausura qui fuit Wilitrude in integrum; simul et duas petias de terra eidem eclesie ad Valle, quas Aspert ad manu sua habuet in integrum in adpretiato. Riceve in cambio ad parte eclesie Sancti Fridiani, in cambio terra suprascripte eclesie Sancti Michaheli, qui est in Vecliano, modiorum trigenta quinque; ipsa clausura in integrum. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Gauspertus rector ecclesie Sancti Fridiani; + Dulcissime monache (…) consentiens; (ss) Teuselmi diaconus; (ss) Ospert diaconus; (ss) Fratellus presbiter; + Teudipert filio quondam Wilipert testis; + Fratelli filio quondam Wilerad. Scrive: Osprandus diaconus. Copia: Austripertus clericus.

MDL IV/1, n. 21; reg. MDL V/2, n. 77; CDL II, 164, pp. 113-115; ChLA, XXXIII, 970.

Viti 2019-2020: 87-89, 245.

Persone: Desiderio re; Adelchi re; Gauspert cler; Peredeo ep [di Lucca]; Garipald cler; Vuilitrude; Aspert; Osprandus diac; Austripertus cler; Dulcissime mon; Teuselmi diac; Ospert diac; Fratellus pbr; Teudipert (f. Vuilipert); Vuilipert (p. Teudipert); Fratelli (f. Vuilerad); Vuilerad (p. Fratelli). Luoghi: Valle; Vecliano [Vecchiano, PI]; Luca [Lucca]. Chiese: ecclesie Sancti Fridiani [S. Frediano]; eclesie Sancti Michaheli monsterio [S. Michele]. Cariche: . Note: clausura. Indice: permuta - fam. Peredeo - monastero. Nota dorsale (sec. VIII, Osprandus): + cartulam viganii da Gauspert de Sancto Fridiano. Nota dorsale (sec. XI-XIII): Viganeum a Gausperto clerico clerico de terra Sancti Michaelis. Nota dorsale (sec. XIII): In Vechiano. S. Frediano; S. Micheletto; Vecchiano (Pisa).