Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +Q.42
source date: [762 October 22] [Monte Alto]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Causari clericus filio quondam Auchis, havitator in Monte Alto pro anima in proprio territorio meo in predicto loco a fundamentis construxi eclesiam in honore Dei et beati Georgi Christi martyris, et nunc presenti per viro beatissimo domno Peredeo in Dei nomine episcopo sacrata est ipsa eclesia; perciò ora offre a detta chiesa medietate ex omnibus rebus meis, tam de domo cultile quam et de casis massariciis, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, cultum adque incultum, mobile vel inmobile seo semoventibus (…) excepto servos vel ancillas. Riserva a sé ed ai propri eredi la potestate presbiterum ordinare in ipsa eclesia, qui pro facinora nostra Dominum exorare debeat, et casto et mundo corde omnem officium eclesiasticum et luminaria eidem eclesie faciat. Se uno dei suoi eredi fosse prete, possa reggere la chiesa et recto ordine despensandi usufructu de ipsa res, nam non in alio homine aut in alia eclesia aliquando quid de heredibus meis possit suprascripta eclesia et res transfundere. In caso di assenza di eredi preti la chiesa o di rettori da loro nominati, essa sit in potestate de episcopo Lucensi eclesie, qui tunc ividem fuerit ordinandi et defendendi. Et numquam de supascripta res divisio facta debeat esse (…). Actum in Monte Alto. Sottoscrizioni: + Causari clerici; + Cosprand clerici filio eius consentientis; +Fratelli filio quondam Wilerad testis; + Maurisci de Tabernule testis; + Coccie filio quondam Friduald testis; + Alaprand clerici filio quondam Ermi testis; + Andreae clerici filio Pranduli clerici testis. Scrive: Osprandus diaconus. [Copia: Filippo clericus ex dictato magistri meo Osprand diacono].

MDL, IV/1, n. 5; reg. MDL V/2, n. 78; CDL II, 165, pp. 115-117; ChLA, XXXIII, 971, 762 ottobre 22. (cfr. ChLA, XXXIII, 973, edizione della copia).

Cfr. anche Archivio Storico Diocesano di Lucca, Archivio Arcivescovile di Lucca, +P.4 (copia sec. VIII). Originale: Nota dorsale (sec. XII): Dote de ecclesia Sancti Georgii de Monte alto. Nota dorsale (sec. XI-XII): Fundatio dos et ordinatio ecclesie Sancti Georgii de Montealto et consecratio a Peredeo episcopo. Nota dorsale (sec. XI-XII): Ecclesia Sancti Georgii de Monte alto est Sancti Martini. Copia: Nota dorsale (sec. XII): Dote de ecclesia Sancti Georgii de Monte alto. Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos ecclesie Sancti Georgii de Monte alto et offertio eiusdem in Sancto Martino. La pergamenta +Q.42 (originale) è un palinsesto, di cui si leggono in parte le prime tre righe: + In nomine domini Dei et salvatoris nostre Iseu [Christi]. Regnante domno nostro Liutprando vero excellentissimo [rege …], anno filicissimi regni eius vigensimo […], per indictione qu[…]. [735 set. 1-735 giugno; 736 set. 1-737 giugno]