Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *M.8
source date: [762 December 10] [Indizione in eccesso di un’unità.] [Lusciano (Macereto; Scans
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ermicauso filio quondam Icoundi promette a domno Peredeo in Dei nomine episcopo de casa vel res illa quem ad resedendo et laborando dedisti in loco Maritima, ubi vocitatur ad Tocciano, casa eclesie Sancti Martini, ubi antea Teudualdo resedit, casa cum curte, orto, vineis, terris, silvis, olivitis, pascuis adque inpascuis, qualiter quondam Teduduald ad manum suam habuet, mihi ad resedendo et laborando et meliorando dededis, in tali tenure, ut per omnem annum de ipsa casa vel res reddere debeam uno animale annutino in mense magio, porco uno annuntino in octummio, sex decimate de vino, grano siligine bono modia quattuor, angaria quantas utilitas fuerit in curte vestra in Lusciano; et ipse animale et porco a nos usque in Rosellas minare debeam; et non habeam licentia de ipsa casa exire alivi ad habitando. Pena: auri solidos numero viginti; et exeam de ipsa casa vel res nanis et vacuus. (…) Actum in vico Lusciano. Sottoscrizioni: + Ermicausi promissoris; + Maurici presbiteri filio quondam Leontaci testis; + Osperti diaconi filio quondam Autelmi testis; Teuprandi clerici filio quondam Ermi testis; + Aggali clerici filio Santruli testis; + Ermiperti filio Ermei testis. Scrive: Fratellus presbiter.

MDL V/2, n. 79; CDL II, 167, pp. 120-122; ChLA, XXXIII, 973.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Libellus case et rei in Tociano. Nota dorsale (sec. VIII, Osprandus): + Cartulam de Ermicauso de Tocciano.