Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *F.96
source date: [762 December [7, 8 or 12]] [Indizione in eccesso di un’unità.] [Columnata (Vetu
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Boniperto filio quondam Ruffi promette a domno Peredeus in Dei nomine episcopus de casa eclesie Sancti Martini quem mihi ad resedendo et gubernando dedisti in loco Maritima, ubi vocitatur ad Casale Episcopi, casa cum curte, orto, vinea, terris, silvis, pascuis adque inpascuis, cultum vel incultum (…) quomodo antea Filichis ad manum suam habuet, mihi ad laborando et gudernando dedisti, in tali tenure, ut per omnem annum iustitia ipsei case reddere debeam porco uno valente tremisse uno et uno pullo et quinque ovas et camisia una valente tremisse uno et uno animale in mense magio valente tremisse uno, vinum et labore secundum consuetudinem ipsei case, et angaria secundum consuetudinem de ipsa casa. Promette anche et casa et res meliorando. Pena: auri soledos numero quinquaginta; et de casa ipsa vel res non exeam alibi ad habitando, ubi usque modo habitabi mihi ad resedendo dedisti; nec ego nec heredibus meis exire de ipsa res non presumamus, et si exire presumeremus, predicta pena conponiturus promitto. (…) Actum in Colomnata. Sottoscrizioni: + Boniperti promissoris; + Achiperti filio quondam Radiperti testis; + Teuprandi clerici filio quondam Ermi testis; + Ermiperti clerici filio Ermitei clerici testis; + Agguli clerici filio Santruli testis; + Petronaci clerici filio quondam Audaci testis. Scrive: Fratellus presbiter.

MDL IV/1, n. 56; reg. MDL V/2, n. 80; CDL II, 166, pp. 118-120; ChLA, XXXIII, 974.

Nota dorsale (sec. VIII, Osprandus): + Cartula de Bonipertulo de Cornino.