Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *H.10
source date: [763 February 16] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ermipert clerico, quia ante hos annos sanctae recordande memoriae Aistulf rex per suum cessionis preceptum donavet et confirmavet ecclesia et monasterio Sancti Petri fundato a quondam Sumuald, hic prope muro huius civitatis, cum omnia ividem pertenente in integrum, Auripert pictori germani meo, ut in eius esset potestate regendi, gubernandi, usufructuandi et ordinandi, qualiter ei placitum fuerit; et postea per cartulam firmationis me in ipsa eclesia et monasterio Sancti Petri in omnibus ordinare et confirmare visus est, secundum qualiter eum, ut dixi bone memorie Aistulf rex in ipso monasterio confirmaverat, nisi tantum die vite sue usufructu de ipso monasterio in suo reservavit dominio. Et ego petivi excellentia domno meo Desiderio regi, ut per suum preceptum predictam donationis et firmationis mei paginam confirmaret; ita et factum est. Nunc vero presenti per hanc paginam bona mea voluntate qualiter iam dicto germano meo in me ipsa eclesia et monasterio Sancti Petri confirmavet, similiter et ego confirmare prevideo te domno meo viro beatissimo Peredeo episcopo in ipsa eclesia et monasterio ut cunctis diebus in tua et de successoribus tuis sit potestate ividem ordinatione et inperatione faciendo in omnibus, qualiter Deo et vobis recte et melius apparuerit; nisi tantum volo adque instituo ut, dum ego advivere meruero, in mea sit potestate regendi, inperandi et usufructuandi tantum, non in alio homine aut in eclesia iterum confirmando. Poi passi definitivamente al vescovo. Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Ermipert clericus; (ss) Rachiprand presbiter; (ss) Periprandus subdiaconus; (ss) Petronaci clericus; (ss) Alaprandu clericus; (ss) Isprinca clericus. Scrive: Osprandus diaconus. [Copia: Gumpertus presbiter].

Muratori 1738-1742, V, 413; MDL V/2, n. 82; CDL II, 170, pp. 126-128; ChLA, XXXIII, 976-977.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Ordinatio Ermiperti clerici fratris Auriperti pictoris de monasterio Sancti Petri Sumualdi. Cfr. anche Archivio Storico Diocesano di Lucca, Archivio Arcivescovile di Lucca, *A.40 (copia secolo VIII) ediz. ChLA, XXXIII, 977 (sostanzialmente identica all'originale). Nota dorsale (sec. XI-XII): Exemplar acquistionis Peredei de monasterio Sancti Petri Sumualdi ab Ermiperto clerico.