Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +I.57
source date: [763 April 17] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ratpert presbitero filio quondam Ansifridi, ha chiesto a domno et viro beatissimo Peredeo in Dei nomine episcopo ut me rectore ordinare iubiuris in casa eclesiae Sancti Genesi in loco et plebe ad vico Walari, ottenendone il consenso. Promette ut die vite meae omnia quolibet res adquirere potuero per quolibet ordine, volo ut sit in potestate suprascripte eclesie; et die vite mee ividem semper habitare et officio ecclesiastico legibus et luminaria facere promitto, die noctuque omni tempore et legibus nostre sancte cannonice tibi oboedire et servire. Et in omnibus voluntate facere promitto et numquam contra te agere debeam, nec cum tuo inimico me adunare aut consiliare contra te presumam, nec aliqua peculiarina vel subtractione de quolibet res in alio loco faciam. Et omnes res eidem eclesie pertenente in omnibus meliorare promitto. Pena: in auro soledos ducenti. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Ratpert presbiter; + Maurici presbiteri testis; (ss) Liusprand vir venerabilis presbitero; (ss) Soldulo presbiter; (ss) Homulo clericus; + Altioli clerici filii […]an[…]i testis. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL IV/1, n. 1; reg. MDL V/2, n. 83; CDL II, 173, pp. 133-135; ChLA, XXXIII, 978.

Nota dorsale (sec. VIII, Osprandus): + Cartola promissionis da Ratpert presbitero de vico Walari. Nota dorsale (sec. XI-XII): Repromissio de plebe Sancti Genesii.