Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *B.67
source date: [764 January 16] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anspald filio bone memorie Teutpald, ha fatto costruire ante hos annos a fundamentis fabricis construxi ecclesiam in honore Dei et beate Sanctae Mariae semper virginis in fundamneto de casa habitationis nostrae, hic infra civitate ista Lucense, in mea propria portione, et per viro beatissimo Peredeo episcopo sacrata est ipsa Dei eclesia. Ora per presentem cartolam iudicati seu dotalium dispone de omnibus rebus meis, riservandosene però l’uso e la disponibilità finché sarà in vita; alla sua morte, quanto non diversamente destinato, omnia, sive casa habitationis meae cum fundamento et cum eo fundamento ubi ipsa Dei eclesia superposita est, curte, puteo, fenile, ortis, terris, vineis, prata, pascuis, silvis, virgareis, castanetis, cultum adque incultum, mobile vel inmobile seu semoventibus, curtes sundriales, casas massaricias et aldionales, vadano suprascripte eclesiae et monasterio Sanctae Mariae a me sito (…). In tali vero tenore ut, si Rattruda Dei ancilla parente mea filia quondam Tunti super decessu meo vixerit, in eius sit potestate ipsa Dei eclesia et monasterio Sanctae Mariae et omnia suprascripta res (…) regendi (…) et ordinationem de presbiterum vel de diaconum faciendi in ipsa eclesia (…). De servos vero vel ancillas seu aldiones meos tali tenore decerno, ut omnes in mea sint potestate, dum vixero, liveros absolvendi, et in omnibus faciendi quod voluero. Similiter et si iam dicta Rattruda Dei ancilla super decessu meo vixerit, omnes servos vel ancillas seu aldiones meos, qui adhuc a me non iudicati remanserint, simul et scherpa, aeramenta, ferramenta, usitilia lignae et omnes intrinseco case mihi pertenente, domo cultile, in eius sit potestate ipsi hominis liveros absolvendi et suprascripta mobilia pro anima mea vel sua despensandi. Il prete o il diacono nominato da lui o da Rattruda per una queque ebdomada in casa predicte eclesiae, infra hanc civitate, ad mensa duodecim pauperes et peregrini tres dies de suprascripta res pleniter pascere debeat, sicut et in alia senodochia pauperes ad mensa pascere videtur. Servos vero vel ancillas seu aldiones meos omnes qui a me, ut supra dixi, iniudicati adhuc remanserint, ad ipsa Rattruda liveri et absoluti non fuerint, sint omnes in potestate suprascripte ecclesiae et de eius rectoribus, cunctis diebus ipsi tamen eos liveros absolvendi. Il rettore avrà potere di scegliersi il successore una cum episcopum civitati istius; salvo sempre l’obbligo di nutrire i poveri come sopra. Et post haec cunctis diebus in ipsa Dei eclesia et monasterio Sanctae Mariae episcopus civitati istius, qui hic pro tempore fuerit, ordinationem, ut dixi, de presbiterum vel diaconum facere talem debeat, qui ividem debba sfamare poveri e pellegrini e fare gli uffici sacri e la luminaria. Pena in duplum. Et hoc ad memorandum cura perduxi ut, dum ego qui supra Anspald et Rattruda Dei ancilla vixeremus, omnia notrimina mea maioris et minoris in nostra sit potestate pro anima nostra despensando, qualiter voluerimus (…). Et pro confirmatione duas cartulas uno tenore Osprandum diaconum scrivere rogavi; de quas unam emisi in arcio eclesiae Sancti Martini, ubi est domo episcoporum, alia vero in arcio suprascripte eclesiae Sanctae Marie. Actum Luca. […]

Muratori 1738-1742, III, 573-574; MDL IV/1, n. 57; reg. MDL V/2, n. 84; CDL II, 175, pp. 133-135; ChLA, XXXIII, 979.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos monasterii Sancte Marie ab Anspaldo in Luca edificati. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offertio de Anspald […] in Luca.