Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++S.17
source date: [764 January 21] [Lucca] [XI - XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Liutpert homo liber et filio quondam Teuderici, quia per cartula ad resedendo confirmasti me et filiis et nepotibus meis tu venerabili domno Peredeo episcopo in casa ecclesie vestre in loco Ligori, ubi antea ressidet quondam Ursulo, et in omnes res ividem pertenentes. Perciò promette per sé, i figli e i nipoti ut diebus vite nostre in ipsa casa abitare debeamus et ipsa casa et honnes res ividem pertenentes in omnibus meliorare debeamus et in alio loco aut in alia casa peculiarina facere non debeamus. Et per singulo anno (…) reddere debeamus de ipsa res duo modia grano et duo modia farre, vino anforas quinque, olivas medietate, animale bono magese, in Pascha pario uno pullos, ovas decen, et angaria vobis facere debeamus, sicut est consuetudo vobis facere alii massarii de ipso loco. Pena: auri solidos trigenta. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Liutpert promissori; (ss) Gausprandus subdiaconus; + Pertiperti clerici testis; + Fratelli filio quondam Gunperti de Trasusare testis. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL V/2, n. 85; CDL II, 176, pp. 141-143.

Nota dorsale (sec. XI-XII): He cartule XIII nove exemplaria sunt totidem veterum sibi colligatarum.