Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *H.12
source date: [764 May] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Teuprand (…) edificavi eclesia in territurio meo hic infra muro civitatis Lucense, in onore beati Archangeli Mihahelis, cum coniuge mea Gumpranda, pro remedio anime nostre, una cum filias nostras avitare et vivere diveas subrie et caste; alla loro morte possano fare lo stesso i suoi discendenti, se lo volessero, e potranno amministrarne il patrimonio. Ora dona: in primis, fondamentum infra civitate ubi ipse eclesia beati Sancti Arcangeli Mihahelis fondata est, cum curte et puteum, cum granario et ipsa sala comodo ipsi istaffili positi sunt, seo et orto comodo sepis circumdatu fuerit; seo et casa Rachuli in Sexto, una cum ipso Rachulo; et casa in Versilia, qui regitur per Sirola massario homine livero, portionem meam in integrum; et casa Magnipertuli de Asilacto, una cum ipso Magnipertulo; et quarta portione de sala et de granario, seo et finile; similiter cum quarta portione de omnes res meas in Asilacto; seo et quarta portione de Rasiniano de sundrio; et quarta portione de sala in ipso Rasiniano; et quarta portione de oleo de Trasmunte; et campo nostro ad Silice in integro; et quarta portionem de gagio nostro in Macritula; et vinea nostra in Asulari in integrum; et quarta portione de terra nostra Interacchule. Riserva la gestione a sé. Et dum Gumpranda aut filias meas advivere meruerint, nullus sacerdos ividem avitare presumat nisi quem ipsa Gumpranda aut filias meas invitare voluerint, messarum solemnia celebrandum. Pena: maledizioni. Scrive: Prandulo (…). Actum Luca. Sottoscrizioni: + Tetprand; + Maruald presbiteri testis; + Deusdedi presbiteri maioscoli testis; (ss) Austripert filio bone memorie Thetperti; (ss) Ostripertu clericus filio quondam Pinci; (ss) Homulo clericus filio Tachipert de Fabrica; (ss) David.

MDL IV/1, n. 58; reg. MDL V/2, n. 87; CDL II, 178, pp. 145-148; ChLA, XXXIII, 981.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Dos monasterii Sancti Michahelis. Manca la completio. San Vito (già nel territorio di Picciorana; Lucca); Fabbriche di Vallico o Fabbriche di Casabasciana.