Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++H.3
source date: [764 June 29] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Crispino filio quondam Titoni (…) in proprio territurio meo a fundamentis fabricis construxi eclesiam in honore Dei et beati Sancti Martini; ora le dona: in primis fundamento illo ubi ipsa Dei eclesia superposita est, qui est tenente capite uno et uno latere in via publica, et alio latere est tenente in terra de filii quondam Willeradi et alio capite tenet in terra mea, quod est per mensura sistariorum duodecim, in loco Ursiano; et duas petiolas de terra, qui mihi in ipso loco ex comparatione obvinet da Domnichis, tras via, et inter ipsas petias percurret semita publica, quod sunt plus minus scafilorum tres in integrum; et alia petiola de terra mea ubi vocitatur ad Quarto, qui genituri meo ex comparatione obvinet da quondam Deusdede de Lunata, ipsa petia in integrum; et alia petiola de terra mea tras casa nostra, qui est tenente capite uno in via publica et in rivo Caprio, ipsa clausura plus minus modiorum quinque in integrum; et alia petiola de terra mea, qui est similiter tenente capite uno in ipsa via publica et in ipso rivo Caprio, et vocitatur ad Campora communalia, ipsa petia in integrum; et terra mea, qui est prato et vocitatur Campo de Suintruald, ipsa clausura in integrum; et casa mea ubi vocitatur ad Colli, prope Ruchi, cum terra et vinea et cum omnia pertenente ad ipsa casa, qualiter mihi ex compartione obvinet de quondam Radoni. Stabilisce inoltre che dum Teuselmi presbitero, filio meo, advivere meruerit la chiesa e i beni siano in sua potestate regendi, gubernandi, usufructuandi et officium Dei et luminaria in ipsa eclesia die noctuque faciendi, caste et recto moderamine vivendi. Se sopravvivesse al figlio possa ordinarvi chi vuole. Se invece a sopravvivere fosse il figlio, in eius sit potestate in ipsa Dei eclesia ordinatione faciendi de aliis filiis vel nepotibus meis quem ipse elegere voluerit aut meliore previderit, nam non de extranei homenis; e così via. Et post eorum decessu, volo adque instituo, ut ipsa Dei eclesia sit in potestate pontifici illo qui hic Luca pro tempore episcopus fuerit ordinatus sempre con il patto che egli nomini un esponente della famiglia come rettore, purché ce ne sia uno disponibile e degno; altrimenti il vescovo scelga liberamente il rettore. Scrive: Osprando diaconus. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Crispini donatori; (ss) Deusdedit presbitero; (ss) Filosofronius presbiter; (ss) Raspert clericus; + Fusci filio quondam Lupi testis; + Auti clerici testis.

MDL IV/1, n. 59; reg. MDL V/2, n. 88; CDL II, 179, pp. 148-151; ChLA, XXXIII, 982.

Nota dorsale (sec. VIII, Osprandus): Dotem ecclesie Crispinuli. Nota dorsale (sec. XII): Cartula offertionis de bona terra in Lunata. Nota dorsale (sec. XIII in.): De dote Sancti Martini de Lunata ubi dicitur Ursciano, que modo destructa est. Nota dorsale (sec. XII): Offertio plebis de Lunata et de multis terris. Nota dorsale (sec. XIII prima metà): § Carta de terra ubi fuit ecclesia Sancti Martini in Ursciano et est stariorum XII et duabus petiis terris ibidem et alia petia ubi dicitur ad Quarto et alia petia et est modiorum V et alia petia de terra et dicitur ad Campora communallia et alia petia ubi dicitur Campo et alia casa ubi dicitur ad Colli prope Ruchi. Manca la completio.