Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +M.43
source date: [764 December 22] [Indizione di un’unità in eccesso.] [Gello Mattaccino (Cascian
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Sundiperto presbitero, qui et Sprincho vocor, filio Ferduli, havitator in vico prope plebe et eclesia Sancti Martini diocese Lucense con il consenso del padre ha chiesto a domno et viro beatissimo Peredeo in Dei nomine epsicopo, ut cum tua licentia et iussione trasmutare devirem eclesia beati Sancti Quirici in meliore edificio et fundamento restaurando et meliorando, vendendo accontentato. Ora promette al vescovo per sé e per i successori di non sottrarre la chiesa de sub tua potestate et de successoribus tuis (…), et omni tempore in festivitate sancti Quirici recipere et gubernare debeamus presbitero illo qui in eclesia et plebe Sancti Martini rector et gubernator fuerit; et ut in ipsa festivitate ividem ipse presbiter officium et missa precare debeat et eum ad gustare, se sexto, qui ei solacii fuerint ipso officio faciendo, bene gubernare debeamus et pleniter sine aliqua dispectione, et offerta ei medietate in ipsa festivitate sancti Quirici dare debeamus. Pena: auri soledos nomero centum (…). Et quod menime superius memoravimus, iam per annos quadraginta et amplius ipsa eclesia Sancti Quirici sub potestate de ipsa plebe vestra Sancti Martini pertenuit, et modo in suprascripto ordine decernimus, ut cunctis diebus debeat pertinere. (…) Actum in Agello, ad eclesia Sancte Marie. Sottoscrizioni: (ss) Sundipertus presbiter; + Ferduli genitori eius consentientis; (ss) Deusdona presbitero; (ss) Celso clericus; + Audipert presbiteri de Agello testis; + Bruninghi filio quondam Brunari de Quercito; + Rotchis clerici filio Solduli presbiteri testis. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL IV/1, p. 359 nt. 233; MDL V/2, n. 89; CDL II, 181, pp. 155-157; ChLA, XXXIII, 983.

Nota dorsale (sec. XI-XII): In plebe de Agello est una capella Sancti Quirici de eadem plebe. Nota dorsale (sec. VIII, Osprandus): Promissio Sprinculi presbiteri de Collis. Nota dorsale (sec. XII): De Sancto Quirico. Nota dorsale (sec. XI-XII): Repromissio a Sprinco presbitero de ecclesia Sancti Quirici in plebe Agello.