Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +G.65
source date: [764 December] [Indizione di un’unità in eccesso.] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In Dei nomine. Regnante domno nostro Desiderio rege, anno regni eius octavo, et domno nostro Adelchis rege, anno regni eius sexto, mense decembrio, per indictione tertia. Notitia iudicati, qualiter venerunt in presentia mea Peredeo in Dei nomine episcopo, in domo Sanctae Lucensis ecclesiae, Gunduald presbiter una cum Lucipert presbitero altercationem inter se habentis. Dicebat ipse Lucipert presbiter: “Iubeat me audire pietas vestra, quia iste Gunduald presbiter, tempore illo quando custus et rector erat in ecclesia vestra baptismale Sancti Cassiani, de proprio pretio eidem ecclesiae conparavet casa, in loco vocabuli Campulo, da Maurello et Dominico et Gaudentiolo et Micciolo, cum portiuncola quam pertenuit ad ipsa casa, cum mobilia vel inmobilia in integrum; et modo, postquam foris exiet de ipsa casa ecclesiae, tulet secum ipsum monimen per quem ipsa rem emerat, et possidet ipsam rem sibi privato, qui legibus ipsei ecclesiae pertinere debet”. Ad hec respondebat Gunduald presbiter: “Veritas est quia, resedente me in ipsa casa ecclesiae, comparavi ipsa casa de quam adseris, set, Deo teste, de proprio pretio meo, quem de iura parentum meorum tuli, exinde conparavi ipsam rem; nam non de aliquo pretio ipsius ecclesiae”. E contra iterum dicebat Lucipert presbiter: “Habeo testes in quorum presentia ipsa conparatio facta est, qui interfuerunt quando tu in ipsam rem cruces aureas desuper altario ipsius ecclesiae in pretio dedisti ad ipsi homenis”. Nos vero ita audientis, fecimus ipso Luciperto presbitero dare wadia eidem Gunduald presbiteri, ut in constituto posito ipsos testes in presentia nostra ostendere deviret. Qui et in constituta die iteratim ambe partes ante nos coniunxerunt, et renuntiavet nobis id ipse Lucipert presbiter, eo quod testes nullo modo ostendere potuisset qualiter antea predixerat et wadia dederat. Talia vero nos cognuscentis, fecimus ipso Gundualdo presbitero ostendere nobis cartolam ipsam per quam ipsam rem emerat. Qui de presenti detulet nobis ipsam cartolam; et invenimus insertum in eam, qualiter in ipsam rem a predicti homenis dederat Gunduald presbiter in auro soledos viginti in prefinito et, in presentia testium subter scriptorum, per quos ipsa cartula rovorata fuerat, persoluto; nam non ividem continebatur ut cruces aureas ipsius ecclesiae, ut ipse Lucipert presbiter profanabat, pro pretio dedisset in ipsam rem. Super haec iudicavimus secundum lege, et, ut plus recte nobis paruit esse, ut ipse Gunduald presbiter, postquam substantia ex iura parentum suorum havire visus est, super ipsam cartolam iuratus, se quinto, per sancta Dei evangelia diceret quia “Pretio illo, quod legitur in hanc cartulam et dedi in ipsam rem, de proprio pretio ex iura parentum meorum fuit, nam per nullo ingenio pertenuit eclesie Sancti Cassiani, nec legibus ipsam rem perdere pro hoc non debeo”. Et in tali ordine wadia dare fecimus Gundualdo presbitero eidem Luciperti presbiteri, ut, se quinto, per evangelia ipsum sagramentum persolvere deviret. Et de presenti direximus misso nostro Osprando diacono, qui ipsum sagramentum insimul auscultare deviret. Et in eorum presentia deduxet ipsum sagramentum, ubi aderant insimul: Rachiprando presbiteer, Samuhel clericus, Raspert clericus, Sprinca clericus, Gaiprand clericus, Auripert clericus, Petto de curte domni regi et alii plures. Et dum hoc nobis renuntiatum fuisset, ut supra, iudicavimus, ut ipsam rem habiret Gunduald presbiter in prefinito, sicut cartula eius continebatur, et renuntiavimus eidem Luciperti presbiteri, ut de ipsa res ipse et successoribus eius remoti et contenti esse devirent. Unde hanc notitiam iudicati nostri tibi qui supra Gundualdo presbitero pro cautela et longivis temporibus emitti previdemus, ut amplius de hac re nullo tempore aliqua oriatur intentio, set cunctis diebus in suprascripto ordine stabile debeat permanere. Et pro confirmatione Osprando diacono nostro scrivere precepimus. Actum Luca. + Ego Peredeus exiguus episcopus in hunc iudicatum manu mea subscripsi.

MDL IV/1, n. 60; reg. MDL V/2, n. 90; CDL II, 182, pp. 157-160; ChLA, XXXIII, 984.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Notitia unius case in Campulo. La sottoscrizione di Peredeo è autografa.