Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +P.40
source date: [765 May] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Dulcessimo et amavile nepote meo Atripert clerico, ego Adoald vir venerabilis presbitero, rectore eclesie Sancti Savini loco Asulari abus et confermator tuus perpetuam salutem. Manifeste et ispecialiter constat, eo quod ex germine meo habui dulce bone memorie filio meo (…) Fortes (…) qui iam per permissionem et largitaetati demessuria domni viri beatissimi Peredeo episcopi et pontifex noster ad honorem presviterii accessit, et per sagrationem Andree Pisane civitati episcopo; ora morto Fortes ed essendo privo di altri figli, per consilio ipsius domni et viri beatissimi patri nostro Peredei episcopi simulque et sacerdotium eius conferma a Atripert nepote meo, qui de ipso Fortene filio meo genitus his, id est eclesia ipsa qui est edita in honore Deo et Sancti Savini in suprascripto loco a bone memorie Baroncione presbitero et Ursone, et ipse Baroncio me inivi per cartula confirmaverat, vel in omnia res ad ipsa Dei eclesia pertinente, que inivi ad ipsos Baroncione et Ursus data est o da altri sono state donate tam in casis quamque et in terris, vineis, olivetis, silvis, castanietis, pratis, pascuis, cultis vel incultis (…) servos et ancellas. Se ne riserva il governo e l’usufrutto. Se Atripert, morto il nonno, dovesse scomparire prima di aver raggiunto la maggiore età, tam in predicta Dei eclesia quamque eidem pertinente sit inivi confirmatum tu Teuderad presbitero nepote meo con le stesse clausole. Scrive: David. (…) Actum civitate ista Lucense. […]

MDL IV/1, n. 61; reg. MDL V/2, n. 91; CDL II, 186, pp. 167-169; ChLA, XXXIV, 985.

Nota dorsale (sec. XI): Bonum iudicatum sed malis litteris illuminatum. Nota dorsale (sec. XII): Ordo monasterii Sancti Savini de Asulari. Mutilo nella parte finale.