Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +P.87
source date: [765 December 25] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aunipert vir devotus filio Mauri, avitator in vico Arianu con il consenso del padre si rivolge tibi eclesie beatissime Sancte Aghate, qui est edificata in loco Tempaniano. Aunipert con il consenso del padre dona Deo et tibi sancte eclesie beatissime Sancte Agathe, ubi Auripert presbitero rector esse videtur, primis omnium me ipsum persona mea, una cum portione mea de casa abitationis me, ubi avitare visu sum, in predicto loco Arianu, una cum fondamento, corte, istationem, ortalia, una cum terris, vineis, silvis, vergareis, pratis, pascuis, (…) cum notriminas magioris et menuris, cum usivilia, ferramenta, ramenta, cum intrinsecus case, e gli homenis. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Aunipert; + Mauri genituri eius consentienti; (ss) Teuspert presbiter; (ss) Arnicausu filio quondam Aricausi; (ss) Prandulo presbiter; + Ursi de Tempaniano testis; (ss) Aluartu presbiter de eclesia Sancti Silvestri de loco Roselle; (ss) Teupertu. Scrive: Georgius.

MDL V/2, n. 95; CDL II, 193, pp. 181-183; ChLA, XXXIV, 988.

Nota dorsale (sec. IX): Offersio in Arriano. Nota dorsale (sec. XII): Offersio in Sancta Agatha de Tempagnano de casa et terris in Arriani.