Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +M.52
source date: [765 December] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Rixsolfus indignus presbiter pro anima e su invito dei genitori dona Domino et eclesie beate Sancte Marie semper virginis et beati Sancti Donati episcopi confessoris, quem nos in proprio territurio nostro a fundamenta fabricis construximus (…) consentientem mihi domno pater meus Regnolfus abbas offre alle suddette chiese quem pater meus aedificabet omnem substantia nostra in qualibe loco quecumque habere visuris sumus, casis, terris, vineis, olivetis, silvis, castanietis, pratis, pascuis, culto vel inculto, serbi et ancille, cavallis, bovis, (…) in tali enim tenore (…) ut dum ego Rixsolfus presbitero in hoc seculo vivere meruero, et dum mater mea Luciperga et dilectissime tres sorores mee Christina, Regnipincta, Plaita vivere meruerimus, in nostra serbamus potestatem ipse iamdicte Dei ecclesie studendum et res ipsorum ad usufructuandum et secundum Deum ad ipsa sancta loca caste et iuste serbiendum et vivendum (…) Similiter in mea potestate reserbo CL soledis pro anima patris mei dando de res nostras et C soledis pro anima matris mee dando; et duodecim hominis pro anima nostra ad libertandum. Si riserva anche il diritto di nominare rectorem et gubernatorem qui post decesso matris mee et tribus sororis mee ipse Dei ecclesie miminere dibeas et gubernare. Vivrà con la madre e le sorelle. Se morisse prima di averlo fatto, morte la madre e le sorelle, episcopus civitatis nostre Lucense potestatem habeas in iamdicte ecclesie Sancte Marie et Sancti Donati (…) in ambas presbitero uno ordinare qui secundum Dei precetum vivam et per omnem septimanam tres diebus XXIIII pauperi prandere dibeas; prandium eorum tali sit per omnem septimana: scaphilo grano pane cocto, et duo congia vino, et duo congia de pulmentario, faba et panico mixto, bene spisso et condito de uncto aut de oleo. Pena per gli eredi che contestassero quanto disposto: maledizione e soledis mille episcopi qui tunc fuerit. (…) Actum Lucam. Sottoscrizioni: + Rixsolfus presbitero; (ss) Rignolfus abbas fa scrivere al figlio quia ego pro egretudine mea non potuit scribere; (ss) Agiprandus presbiter; (ss) Magnipert presbiter; (ss) Rachipertu clericus; (ss) Aunualdus clericus. Scrive: Rixsolfus presbitero.

Muratori 1738-1742, II, 1025-1026; MDL V/2, n. 94; CDL II, 194, pp. 184-187; ChLA, XXXIV, 989.

Nota dorsale (sec. XI): Dote de duabus ecclesiis id est Sancte Marie et Sancti Donati.