Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *L.93
source date: [766 June 26] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teudiprando clerico filio quondam Audualdi, habitatur in Cappiano dona pro anima Deo et tibi ecclesiae beati Sancti Petri, sita in ipso Cappiano, duas casas meas: et est una de ipsis casis in Tufo, quae per Patrontiola massario meo regitur, cum omnibus rebus ibidem pertenente (…); similiter et alia casa est in loco ubi vocitatur ad Montem, simulque cum omnibus rebus ad ipsam casam pertenentem (…) et ipsam casam regitur per Cunipertulum massarium. Se ne riserva l’usufrutto vitalizio. Et volo ut portionem meam de Sancto Savino, quae mihi contigit, sit in potestatem ipsius ecclesiae Sancti Petri, riservandosene l’usufrutto vitalizio. Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Teudiprandus clericus; (ss) Deusduna presbiter; (ss) Rachipertu presbiter; + Deusdedit subdiaconi filio Teutperti testis; + Celsi clerici filio quondam Ghisperti testis; + Peruli viri devoti filio quondam Alisei testis. Scrive: Ostripertus clericus.

MDL V/2, n. 97; CDL II, 197, pp. 192-194; ChLA, XXXIV, 991.

Nota dorsale (sec. XI-XII): Cartule offersionis Sancti Petri de Capiano.