Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +K.48
source date: [766 July 1] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Braifred filio quondam Ermuli, havitator in civitate Pisana permuta beni con viro beatissimo Peredeo in Dei nomine episcopo sanctae Lucensis ecclesiae. Cede: ancilla mea nomine Alvara mulier massarii vestri Ursuli, qui resedet in loco prope Tucciano finibus Suanense, cum duo infantuli eius, qui mihi obvenerunt per quondam Walderamus socero meo. Et secundum legem pro eos per cartulam riceve in cambio ancilla sanctae ecclesiae vestrae nomine Gaiperga, cum infantes eius duo nomine Teudiperga et Teudepert. Pena in duplum. Actum Luca. Sottoscrizioni: + Braifred promissori; (ss) Amabilis presbiter; (ss) Ostripertus clericus; + Filinghi filio quondam Gudolini de Pisa. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL IV/1, n. 14; MDL V/2, n. 98; CDL II, 199, pp. 196-197; ChLA, XXXIV, 992.

Persone: Desiderio re; Adelchis re; Braifred, havitator in civitate Pisana (f. Ermuli; genero Vualderamus); Ermuli (p. Braifred); Peredeo ep (di Lucca); Alvara ancilla; Ursuli mass; Vualderamus (socero Braifred); Gaiperga ancilla (mt. Teudiperga, Teudepert); Osprandus diac; Amabilis pbr; Ostripertus cler; Filinghi de Pisa (f. Gudolini); Gudolini (p. Filinghi). Luoghi: Lucensis ecclesiae, Luca [Lucca]; civitate Pisana [Pisa]; loco Tucciano; finibus Suanense [Sovana]. Chiese: . Cariche: . Note: . Indice: permuta - pisa - servi - Maremama - fines - fam. Peredeo. Nota dorsale (sec. VIII-IX): Offersio; Cartula de viganium de muliere Ursuli. Nota dorsale (sec. XI-XII): Viganeum de ancilla in Tuciana in comitatu Suanensi.