Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, AD.31
source date: [766 August 6] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Teutperto filio quondam Suniperti et Teudiperto filio Magnualdi, habitatores in loco Capannule, donano una cum omnibus rebus nostris Deo et tibi ecclesiae beati Sancti Martini, ubi est domo episcoporum, in civitate Lucense, in primis casa habitationis nostrae cum fundamento, curte, granario, vel alia edificia ibidem pertenentem, ortis, terris, vineis, pratis, paschuis, olivetis, castanetis, silvis, vergariis (…); tali enim tenore, ut per singulos annos tam nos seu heredes nostros soledum unum ad ipsam Dei ecclesiam reddere debeamus. Et res illa quem habemus in Rasiniano, si ea vincere potuerimus, medietatem sit in potestate nostra, et medietatem in ipsa Dei ecclesia. Se morranno senza eredi, anche il resto sia in potestà di S. Martino vel de sacerdote qui ibidem ordinatus fuerit. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Teudiperti viri devoti; + Magnualdi pater ipsius Teudiperti consentientis; + Arnuli presbiteri; + Alpari filio quondam Clefoni; (ss) Pertipert clericus. Scrive: Ostripertus clericus.

MDL V/2, n. 99; CDL II, 200, pp. 198-199; ChLA, XXXIV, 993.

Nota dorsale (sec. IX-X): Offersio Teutpert pre[…]b[…]. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offersio in Capannole ultra Arnum. Nota dorsale (sec. XII): Offersio in Capannule ultra Arnum. Nota dorsale (sec. XIII): de una casa et curte et granario ibidem. Contro gli editori delle ChLA si identifica Rasiniano con Rosignano Marittimo (l'unica località di questo nome certamente citata a questa altezza cronologica).