Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *B.70
source date: [766 December 1] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Rotprand presbitero filio quondam Rotpert, havitator in Arsicia prope Arme ha chiesto al domno viro beatissimo Peredeo in Dei nomine episcopo, ut me rectore ordinare digneris in ecclesia vestra Sancti Quirici in loco et plebe de Cappiano prope Arme ad ipsa eclesia, ed è stato esaudito. Ora promette ut diebus vite meae ad ipsa Dei ecclesia deservire deveam et tibi et ad successoribus tuis obedire promitto e di non sottrarsi alla sua autorità. Pena: auri soledos nomero centum. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Ropprando presbitero; (ss) Teudipradu presbitero; (ss) Gunduadum presbiter; + Cilluli presbiteri de vico Elingo testis; + Saxi clerici filio quondam Ferduald clerici testis. Scrive: Osprandus diaconus.

MDL IV/1, n. 64; reg. MDL V/2, n. 100; CDL II, 202, pp. 203-205; ChLA, XXXIV, 994.

Nota dorsale (sec. XII): De ecclesia Sancti Quirici prope Arme. Nota dorsale (sec. XI-XII): Cartula Sancti Quirici in plebe de Cappiano. Nota dorsale (sec. XI-XII): Cartula Sancti Quirici. Arsicia (Pieri, Arno, p. 272)