Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +N.83
source date: [767 February] [Novali (Lucca)] [VIII sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gaidoin filio bone memorie Filimari pro anima a fundamentis construxi ecclesiam in onure Domini et Salvaturis nostri Iesu Christi in territurio meo in loco Nobule; ed ora la dota di beni: in primis fundamento ubi ipsa ecclesia supraposita est, cum casis et omnibus edificiis et fundamentis, una cum curte, orto, terris, vineis, olivetis, pratis, pascuis, silvis, virgareis, castanatis, cultum adque incultum, casas massaricias et aldionales, cum omnem rem ad ipsas casas pertinentes (…) servos, ancillas, aldionibus et aldianes mihi pertenentibus, omnia quidquid in quemlibet loco aliquid havire visu sum pertenentes ad curte mea in predicto loco Nobule (…). Insimul et una casa mea massaricia in Quesa, vico ubi dicitur Piniano, qui regitur per Pettulo homo liver, cum omnia pertenente ad ipsa casa, una cum muliere ipsius Pettuli et infantes eius. Pro remedium anime quondam filii mei Filoni fa questa donazione, riservandosi la gestione vitalizia dei beni. Et si post decesso meo ipsa ecclesia inordinata remanseret, volo ut quis de filiis et nepotibus meis tonso capite cum omnem rem suam in integrum in ipsa Dei ecclesia se offerre voluerit, caste et recte moderamine Deo et ad ipsa ecclesia servire ligibus voluerit, possa reggere la chiesa e i suoi beni et susceptione peregrinorum et elemosina faciendi. Altrimenti i suoi eredi abbiano facoltà di scegliere un degno prete per reggerla, ma non di esercitare potere sulla chiesa. Pena per gli eredi se non lo faranno o cercheranno di sottrarre i beni della chiesa: ad episcopum, qui tunc in civitate Lucense ordinatus fuerit, auri solidos numero quadringenti, quod sunt quattuor centinaria. (…) Actum in suprascripto loco Nobule. Sottoscrizioni: + Gaidoin; (ss) Deusdedit presbitero filio quondam Ansfrid; (ss) Filosofronius presbitero; + Gunpert filio quondam Fermuns vir devotus testis; + Richiprand filio quondam Deusdedi testis; (ss) Teudipert filius Gairepert;. Scrive: Sichiprand. Copia: Sichiprand.

MDL IV/1, n. 65; reg. MDL V/2, n. 101; CDL II, 204, pp. 212-215; ChLA, XXXIV, 995.

Nota dorsale (sec. VIII-IX): + Exemplar dotali de ecclesia Gaidoin. Nota dorsale (sec. VIII-IX): + est dote ecclesie Sancti Salvatori de Nobule. Nota dorsale (sec. XII): Dos ecclesie Sancti Salvatoris site in loco Novale in Brancalo. Nota dorsale (sec. XI-XII): Cartula Sancti Quirici.