Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +H.51
source date: [767 May 1] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Osperto et Osprando diaconibus germanis filiis quondam Autelmi, quia per cartulam tradedit nobis quondam Auderadus presbiter res suas, ut eas venundare deberimus et despensare pro animae ipsius remedio, qualiter melius praeviderimus; donano perciò Deo et tibi ecclesiae beati Sancti Martini, ubi est domus episcoporum, casam ipsius presbiteri, quae est prope porticalem eiusdem basilice, ubi est scola; ipsam casam cum fundamento, curticella, orto; quae ei ex conparatione da filiis quondam Seifridi obevenit. Riservano l’usufrutto vitalizio della casa a Teudiperga filia quondam Gunduli e la potestate regendi et gubernandi et resedendi. Poi passi sotto la potestà della chiesa di S. Martino (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Ospertus diaconus; (ss) Osprandus diaconus; (ss) Filosofronius presbiter; (ss) Gauseramus subdiaconus; (ss) Iohannes clericus; (ss) Andreas clericus. Scrive: Austripertus clericus.

MDL V/2, n. 103; CDL II, 207, pp. 221-223; ChLA, XXXIV, 997.

Nota dorsale (sec. VIII-IX): Offersio da Ospert et Osprand diaconi in Sancto Martino.