Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, +G.17
source date: [767 November] [Lunata (Capannori; Lucca)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Fredulo vir devotus filio quondam Tiuti si rivolge alla eclesia beatissimi Sancti Martini. Offre alla chiesa ubi Teuselmi presbiter esse videtor (…) pro anima de filio Atripertu, id est una petia de terra, cot est super vitis positas, quem avire visu sum in locho Civiliano: qui uno capo tene in via publica, alio capo tene in vinea Aliperti, et latere ambas tene in terra et in vinea tua qui supra (…), mea portione in integrum unam cum arboribus qui inivi sunt. (…) Actum in vicho Lunata. Sottoscrizioni: + Freduli viri devoti; + Tassuli viri devoti de Lunatas testis; + Aimi viri devoti filio Guntuloni testis; + Pranduli viri devoti filio Guntiperti testis; (ss) Tao filio Guntuli. Scrive: Ghisipertu.

MDL V/2, n. 105; CDL II, 211, pp. 230-231; ChLA, XXXIV, 999.

Nota dorsale (sec. VIII-IX): Cartula dotale de Fridulo. Nota dorsale (sec. VIII-IX): Offersio in Sancto Martino de casa et rebus in Pescia minore loco Civiliano.