Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *G.91
source date: [768 February 19] [Lucca] [VIII sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Tassilo vir devotus filius bone memorie Autchisi, pur riservandosi la piena disponibilità di tutti i suoi beni finché sarà in vita e di prendere ulteriori disposizioni testamentarie, vuole che quanto resterà intestato vada a Rachipertu presbitero et Rottelmi presbitero et Aurulo presbitero, Gundipertu presbiter et Fermuso filius quondam Petronaci et Cunimundo che dovranno vendere omnis res mea quanta ad me pertene et iniudicata vel non data remansere, tam res movile quam et inmoviles seo qui se moventibus uviqui in colivet locum ad ius meum pertene; (…) excepto parte mea de casa Raduli in Corsania, et parte mea de casa ubi quondam Guntulo massario nostro resede, in loco Vetusiano; et parte mea de cafagio nostro in loco Monacciaticho, quem iam antea iudicavi. Se non potessero vendere quei beni, volo ut de ipsis rebus meis aveas monasterio Sancti Petri in loco qui dicitor Monte Virde, a quondam Walfridi fundatum est, omnia portionem meam de res quanta avire videor in loco ubi vocatur [ad Chint; et aveas] eclesia Sancti Martini de episcopio parte mea de gavagio nostro in loco Cornino, uvi vocatur ad Chinzia, qui est prope gavagius Sancti Martini; et aveas monastherio Sancti Petri in Campo Magiore parte mea de casas vel res in loco Terrinca; et aveas eclesia Sancti Ieorgi, ubi Iordanni presbitero fuit, parte mea de res in loco Corsania, excepto casa Ruduli, quem iam iudicata aveo; et aveas eclesia Fridiani terra mea sub Monticello, qui fuit quondam Arochisi quantum mihi da filii ipsius abvine in integrum, in finito; (…) et aveas similiter parte mea de casa in loco Cornino, uvi [Ar…]sulo reside; et eclesia Sancte Marie, qui est ad porta Sancti Cervasi, volo ut aveas parte mea de res in loco Persiniano; et volo ut aveas eclesia Sancti Salvatori in loco Sexto parte mea de res in loco Pinistello et ad Arno uvi vocamus ad Noce; et volo ut aveas eclesia Sancti Iusti ad Ranule prato meo ad fossa Petrosula in integrum; et volo ut aveas eclesia Sancte Reparate, qui est prope monastherio Sancti Martini, qui fuit quondam Sicheradi, parte mea de res in loco Nobule; et volo ut terra illa qui mihi obvinet da quondam Tachipertu ad Archo, qui latum tene in terra de filii quondam Garisindi, ut eas aveas eclesia Sancti Petri qui vocatur monastherio Somualdi; et volo ut aveas parte mea de terra trans Auserclo, qui caput tene in ipso Auserclo et alio caput tene in terra de filii quondam Burriche, eclesia Sancti Donati. Alle nepotis meas Sindiperga, Radalperga et Adalperga, portionem meam de casa Arualdi de Lunata in loco Tappuniano et parte mea de casa quondam Aufridi in loco Longize (…) cum parte mea de casa in Tempaniano, ubi reside quondam Antuninulo (…); et similiter portionem meam de sala vel de sundrio meo in loco Longize, quantum mihi exinde competent, et sala mea in loco […] vico Willeradi, cum omnia ad se pertinentem, unam cum terra et vineas (…); devono vendere inoltre omnis terre mei quantae ad me hic circa civitatem ista non iudicate remansere. (…) si eam venundare non potueritis volo ut vos ipsa aut in sinodochio aut in monastherio vel in tale eclesia faciatis unde mihi et vobis mercidem eveniat (…). Et volo ut omnis hominis meis mihi pertinentis vos liveris circa altare demettere deveatis et eorum cartulam absolutionis emettere diveatis; sic tamen nominative volo de servis vel mancipias minesterialis ut vos livertare diveatis Teudipertulo, et aveas pro servitio suo petia de terra sub Monticello prope areas Perteradi clerici, qui mihi per cambio obvinet da Gausperto, qui est rector eclesie Sancti Fridiani; et volo ut liveru demettere diveatis Cianci, et aveas petias de terra prope areas de filii Pertualdi, qui mihi obvine da filii quondam Ermerisci; et volo ut liveri demettere diveatis Alipertulo, Audipertulo, et Maxcellio, et aveas portionem mea de res in Ponpiano, ubi reside quondam F[…; et vo]lo ut liverum demettere diveatis Fusculo, et aveas portionem de res in loco Longize, cum parte de i[psa casa], quantum exinde ei da germani eius pertene; et de manciapias volo ut livere demettere diveatis Te[… de] Corsania et Silbula, Liutpergula et eorum cartulam abpsolutionis emettere diveatis. Lascia poi alle nipoti: in primis Sindiperga de ipsa mancipias mea una ancella nomine Dominica; Radalperga volo ut aveas filia Luccili nomina Luciula; et Adalperga volo ut aveas filia Autule de Nobule. Et volo ut vinea illa qui mihi obvine da Bonulo de Ispardaco, qui est sub casa Liutpertuli, ut aveas eclesia Sancti Martini, qui est ad Terra Russula. Et volo ut livera demettere diveatis Allula. Pena: auri soledos nomero mille quinienti e in duplum. Et quod minime memoravimus, similiter volo ut nutriminas mea, sive menuris vel maioris, quante aveo, volo ut ipse vos similiter vendere diveatis (…). Actum Luca. Sottoscrizioni: + Tassuni viri devoti; + Teupertu viri devoti filio quondam Sanituli testis; + […] testis; (ss) Ratfusu notarius; (ss) Wistripert notarius; (ss) Willeradus clericus. Scrive: Teutpertu (vir devotus). Copia: Rachiprandus clericus.

Muratori 1738-1742: I, 876; MDL IV/1, 63 (ad an. 766); reg. MDL V/2, n. 106; CDL II, 214, pp. 237-243; ChLA, XXXIV, 1000.

Nota dorsale (sec. XI): Iudicatum de multis rebus in diversis locis. Nota dorsale (sec. XII): Exemplar iudicati in mon[…]to Camaiore Sancto Petro Sumualdi et in Sancto M[…]is de terris multis in Cornino ad Cicinam et […]. Vetusiano = Venturiana sulla Fraga (Lucca), Pieri, Serchio, 69; Monacciatico (Vico di Antraccoli Repetti, I, 95; Pieri, Serchio, p. 183) Forse Persianiano Amiate (Lucca) Ranule cf. Ranocchiaia (area Sestinga) e Fossa Petrosula cf. Valle Petrosola (area Sestinga). S. Reparata di Monsagrati? Arco sul Serchio Longetia selva in Brancoli (Pieri, Serchio, p. 209)? Pumpiano (Val di Serchio, Repetti, IV, 510) verso S. Macario (Schiaparelli) Vico Spardaco (Verso Montebonelli) Pinistello (sul Monte Pisano verso S. Giuliano) (Schiaparelli) eclesia Sancte Reparate, qui est prope monastherio Sancti Martini, qui fuit qd. Sicheradi [S. Reparata e S. Martino di Monsagrati];