Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *B.34
source date: [768 May 5] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anacardo presbitero rectori ecclesiae beati Sancti Petri sita in loco Castellione prope Fernetam dona pro anima Deo et tibi ecclesiae beati Sancti Colombani, constructa a viro beatissimo domno Peredeo in Dei nomine episcopo prope murum civitatis nostrae Lucensis, ecclesiam ipsam ubi resedere videor, cum omnibus rebus meis, tam quam ipsam rem quam ibidem per dotem confirmavi quam et ubique mihi pertenentem terram, vineam, orta, oliveta, silvas, castaneum, virgarium (…), nisi scerpham meam et pannos, buttes et arca vel alia usitilia casae seu nutrimina, quae in meam reservo potestatem. Ne riserva l’usufrutto vitalizio, ma non la possibilità di cedere i beni, per sé et per Auriperta presbiteria mea (…). Dopo la sua morte i beni e la chiesa appartengano in iamdicta ecclesia (scil. di S. Colombano) vel de pontefice qui pro tempore fuerit (…). Actum Luca. Sottoscrizioni: (ss) Anacard presbiter; + Petti aurificis germani eius testis; + Peretheuli acoliti filii quondam Gauderadi testis; (ss) Firmo presbiter; (ss) Sprinca clericus; (ss) Emmo clericus. Scrive: Austripertus clericus.

MDL IV/1, 23; reg. MDL V/2, n. 106; CDL II, 219, pp. 252-254; ChLA, XXXIV, 1001.

Nota dorsale (sec. VIII-IX): + dotem da Anacardo presbitero. Nota dorsale (sec. XI-XII): Offersio de Farneta. Nota dorsale (sec. IX): In Sancto Columbano.