Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++O.65
source date: [768 July 22] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gausfrid una cum coniuge mea Gausperga, abitatoribus in Vada, quia ante hos annos per cartulam offersionis quondam Praetestatus germanus meus, idest Gauspergae, dedit ecclesiae Sancti Colombani pro anima sua terrulam quae est iuxta Sancti Martini. Pro hac re nos qui supra Gausfrid seu Gasperga vir et coniux per hanc cartulam pro animae nostrae remedio tertiam portionem de ipsa terra, quam ego per iudicium vici tecum uxor mea, offerre videmur Deo et tibi praedictae ecclesiae beati Sancti Colombani (…). Actum Luca. Sottoscrizioni: + Gausfridi; + Gausperga; + Birrica clericus; (ss) Tachipertu; (ss) Willerad; (ss) Sunderadu; (ss) Perisundus filius Sunderadi (ss). Scrive: Austripertus clericus.

MDL IV/1, n. 66 (ad an. 768); reg. MDL V/2, n. 109; CDL II, 221, pp. 256-257; ChLA, XXXIV, 1003.

Persone: Desiderio re; Adelchis re; Gausfrid, abitator in Vada (sp. Gausperga); Gausperga hon. fem. (sp. Gausfrid; sor. Praetestatus); Praetestatus (fr. Gausperga); Austripertus cler; Birrica cler; Tachipertu; Vuillerad; Sunderadu; Perisindus (f. Sunderadi); Sunderadi (p. Perisindus). Luoghi: Luca [Lucca]; Vada [Vada]. Chiese: ecclesiae Sancti Colombani [S. Colombano (di Lucca)]; Sancti Martini [S. Martino]. Cariche: . Note: prob. donazione che chiude informalmente una lite. Indice: donazione - rif. a lite - fam. Peredeo vesc. Nota dorsale (sec. VIII-IX): + cartula da Gausfredi et muliere eius Gosperga de Vada de terra Pretestati. Nota dorsale (sec. XI): offersione. Nota dorsale (sec. XII): de Vada. Nota dorsale (sec. XII): Offersio in Sancto Columbano de terra iuxta Sanctum Martinum.